- Młodzież jest mobilna, przedsiębiorcza, nie obawia się wyzwań i nowych doświadczeń, dlatego nasze lekcje cieszą się dużym zainteresowaniem – powiedział Maciej Maciejewski, z Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UMŁ. – Uczniowie dostają pełną wiedzę o procedurze zakładania firmy, mówimy również o źródłach z jakich można pozyskać środki. Na pewno kilkoro z nich jeśli nie teraz to wkrótce spróbuje pracy na własny rachunek.
Zdaniem Janusza Bębna, dyrektora Technikum nr 3, uczniowie, którzy kończą naukę powinni zdobytą wiedzę oraz kwalifikacje wykorzystywać na miejscu czyli szukać pracy w Łodzi.
- Firmy w naszym mieście potrzebują fachowców i biorą ich od zaraz, dosłownie, na przykład gazownia ponad tysiąc pracowników będzie potrzebować – mówi dyrektor Bęben. – Młodzież jest przedsiębiorcza, jestem pewien, że moi – już niedługo – logistycy nie będą czekać na ofert pracy, a jeśli ich nie zadowolą to sami sobie stworzą miejsce pracy.
Lekcje przedsiębiorczości odbywają się od 2016 roku, w tym czasie skorzystało z nich około 2,3 tysiąca uczniów z 33 szkół średnich – głównie techników i szkół zawodowych, ale także liceów. Zajęcia stanowią uzupełnienie szkolnych programów, mają zachęcać młodzież do aktywności na rynku pracy oraz przedsiębiorczości. Z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem szkół, kolejne zajęcia odbędą się w Zespole Szkół Gastronomicznych.