Wrócić do domu i swojego dziedzictwa. Rocznica wysiedlenia mieszkańców Montwiłła-Mireckiego.

Na historii zabytkowego osiedla Montwiłła-Mireckiego na Zdrowiu ciąży dramatyczne wydarzenie z okresu II wojny światowej. W mroźną noc z 14 na 15 stycznia 1940 hitlerowcy wypędzili z domów blisko 5 tys. łodzian. Co roku mieszkańcy okolicy składają kwiaty w miejscu pamięci wysiedlenia.

 

Osiedle interesowało Niemców z uwagi na ustronne położenie i nowoczesność mieszkań. Wybudowane zostało w latach 1928-1931 według najnowocześniejszych na tamte czasy standardów architektonicznych – mieszkania wyposażone były w wodę bieżącą, kanalizację, gaz i oświetlenie elektroniczne, a duże i jasne pomieszczenia (z osobno wydzieloną łazienką, kuchnią i komórką) zapewniały komfort.

 

Wysiedlenie odbywało się w bardzo dramatycznych okolicznościach. Mieszkańcy początkowo wywiezieni zostali do obozu przejściowego, następnie rozlokowani w różnych regionach Polski. W obozie wiele dzieci zmarło na skutek bardzo ciężkich warunków, zimna, głodu i braku podstawowych warunków sanitarnych. Znane są historie desperackich prób ucieczki i walki o przetrwanie np. zdobywania mleka dla dzieci, co było w obozie bardzo trudne.  

 

Po 1945 wielu mieszkańców wróciło do swoich domów na osiedlu. Co roku przypominają nam o tragedii swoich bliskich wraz ze Związkiem Wysiedlonych Ziemi Łódzkiej i Radą Osiedla Montwiłła – Mireckiego. Kwiaty i znicze tradycyjnie składane są przy pamiątkowej tablicy, ulokowanej na bloku przy ul. Srebrzyńskiej 75. Zawsze bierze w nich udział młodzież z miejscowej Szkoły Podstawowej nr 40. 

 

W tym roku wśród uczestników była prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Prezydent podkreśliła jak silnie związani z osiedlem są jego mieszkańcy, zarówno ci których 78 lat temu zmuszono do opuszczenia swoich domów, jak i współcześnie łodzianie.

 

-To piękne otoczone zielenią osiedle. Dziś wspominamy tragedię tych którzy musieli je opuścić, ale też pamięć tych, którzy tu wrócili. Zawsze przecież pragniemy wrócić do swojego domu, do swoich korzeni, a specyficzny duch osiedla na Zdrowiu pozwala przypomnieć o naszej tożsamości i dziedzictwie Łodzi. Oddając pamięć i cześć dawnym mieszkańcom osiedla Montwiłła Mireckiego, życzę obecnym lokatorom radości i przyjemności z życia w tak interesującym miejscu. By zawsze było waszym domem, waszym miejscem na ziemi – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt