Wsparcie dla wychowanków z pieczy zastępczej

1 lipca ruszyło szkolenie na wózki widłowe i platformy, w którym, bezpłatnie, udział bierze 24 pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej. Kurs potrwa tydzień, zakończy się dwoma egzaminami i certyfikatem Urzędu Nadzoru Technicznego uprawniającym do obsługi urządzeń transportu bliskiego tj. wózków, podestów, suwnic itp. Koszt organizacji projektu Next Chapter to ponad 20 tys. zł. Młodzież z pieczy zastępczej zwolniona jest ze wszystkich opłat.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

1 lipca ruszyło szkolenie na wózki widłowe i platformy, w którym, bezpłatnie, udział bierze 24 pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej.  Kurs potrwa tydzień, zakończy się dwoma egzaminami i certyfikatem Urzędu Nadzoru Technicznego uprawniającym do obsługi urządzeń transportu bliskiego tj. wózków, podestów, suwnic itp. Koszt organizacji projektu Next Chapter to ponad 20 tys. zł. Młodzież z pieczy zastępczej zwolniona jest ze wszystkich opłat.

Szkolenie adresowane do młodzieży z pieczy zastępczej to idea Adama Sikory z Fundacji na Rzecz Rozwoju Bezpieczeństwa Pracy, który zgłosił się z pomysłem do pracowników Zespołu ds. Usamodzielnień Wydziału Pieczy Zastępczej MOPS w Łodzi.

- W Fundacji stawiamy na konkretne umiejętności i chcemy się nimi dzielić z osobami potrzebującymi wparcia, w tym przypadku młodzieżą z domów dziecka czy rodzin zastępczych – wyjaśnia Adam Sikora.

Na szkolenie z obsługi wózka widłowego i podnośnika niektórzy z nich dojeżdżają nawet godzinę, gdyż zajęcia rozpoczynają się już o 8 rano.  Marika, choć jest tegoroczną maturzystką i wybiera się na studia pedagogiczne zainteresowała się kursem ze względów praktycznych – jak zdam egzamin będę miała konkretne umiejętności i będę mogła pracować – wyjaśnia. Może już w te wakacje?

Równie praktycznie do życia podchodzi jej kolega Patryk.

- Co prawda chcę zostać mechanikiem, ale każda możliwość zdobycia nowych kwalifikacji jest cenna – podkreśla chłopak.

 

Zdaniem psychologa Dominika Ciaji, z Wydziału PZ MOPS w Łodzi, szkolenie i zdobyte umiejętności nie tylko zwiększą zawodową szansę młodzieży z pieczy zastępczej na rynku pracy i poszerzą kontakty zawodowe ale, co najważniejsze, zbudują w nich poczucie sprawczości, autonomii ekonomicznej i niezależności.

W projekcie bierze udział młodzież z Łodzi, Zgierza, a także przebywająca pod opieką Fundacji Happy Kids.

- Współpraca w tak ważnym, ale i trudnym obszarze, jakim jest piecza zastępcza, w szczególności wsparcie usamodzielniających się wychowanków jest bardzo ważne – podkreśla Marlena Mazerant, zastępca dyrektora MOPS w Łodzi. Inicjatywy, które zwiększają szanse wychowanków instytucji opieki zastępczej wejście na rynek pracy są ważnym elementem w procesie usamodzielniania. Cieszę się, że wychowankowie łódzkiej pieczy zastępczej mogą skorzystać z bezpłatnego szkolenia.

Pod koniec lipca młodzież będzie miała też okazję zwiedzić fabrykę firmy Corning w Strykowie.
 

Katarzyna Dobrowolska

Zespół ds. Usamodzielnień

WPZ MOPS w Łodzi

  • Szkolenie organizowane jest przy współpracy:
  • Fundacja Na Rzecz Rozwoju Bezpieczeństwa Pracy (pomysłodawca i organizator)
  • Corning Optical Communications Polska (egzaminy)
  • Toyota Material Handling Polska (wózek)
  • Goldenberry Group (gadżety reklamowe)
  • RENT-LIFT Renata Szokalska (podest)

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt