"Wspomnień czar" w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima

Jak cudne są wspomnienia z tamtych dni, wspomnienia młodych lat – mogliby z nutką nostalgii zanucić seniorzy z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima 33. Pretekstem do wzruszeń i zaskakujących odkryć stały się ich fotografie z dzieciństwa i młodości.

Seniorzy z Domu przy ul. Tuwima zgadywali, kogo przedstawiają fotografie z dawnych lat

Zabawę w odgadywanie, kogo przedstawia fotografia sprzed kilkudziesięciu lat, zaproponowała administratorka Domu przy ul. Tuwima Monika Pomezny. Seniorzy, ale także pracownicy placówki, przynieśli swoje zdjęcia z młodości i dzieciństwa, nie zdradzając, kogo one przedstawiają.

Fotografie bobasów siedzących na kolanach mam, dziewczynek z warkoczami w komunijnych strojach, młodzieńców nurkujących w basenie, nieśmiałych licealistek w berecikach, ale też eleganckich młodych pań i panów ubranych zgodnie z modą z lat minionych krążyły z rąk do rąk.

Uczestnicy zabawy badawczo przyglądali się rysom sąsiadek i sąsiadów, poszukując w nich śladów dawnego uśmiechu, błysku w oczach, mniej lub bardziej charakterystycznych rysów. Nie zawsze udawało się prawidłowo powiązać zdjęcie z osobą, którą ono przedstawiało, ale wszystkie pomyłki przyjmowane były śmiechem.

- Dzięki tej zabawie nasi seniorzy lepiej się poznają i dowiadują się o sobie nowych, ciekawych rzeczy. Ważne jest też to, że wszyscy usiedli przy wspólnym stole – na co dzień nie zawsze tak bywa, bo każdy ma swoje zainteresowania i ulubione zajęcia. Chcemy, aby każdy czuł się tutaj dobrze, więc zależy nam także na pielęgnowaniu więzi między naszymi podopiecznymi – mówi Monika Pomezny.

Dom Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima 33 mieści się w zrewitalizowanym parterowym budynku, ukrytym w podwórku kamienicy, co zapewnia nietypowe jak na centrum miasta warunki – już niedługo, gdy tylko się ociepli, seniorzy będą mogli spędzać czas na patio z ławeczkami i zielenią. Na razie ich ulubionym miejscem w całym Domu pozostaje jadalnia z całkowicie przeszkloną  ścianą.

----

Miasto Łódź prowadzi 16 Domów Dziennego Pobytu; 15 placówek jest prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi (dwie posiadają dodatkowe filie), a jedna funkcjonuje w strukturze Domu Pomocy Społecznej. Wszystkie dysponują łącznie 760 miejscami dla seniorów. 

W Domach Dziennego Pobytu seniorzy korzystają m.in. z możliwości pobytu i wypoczynku na terenie placówki od poniedziałku do piątku w godz. 8 -16, wyżywienia, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych i towarzyskich, a także zajęciach, które pomagają im utrzymać sprawność.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt