Wspomnienie o majorze Raczkiewiczu

Zmarł major Zbysław Raczkiewicz ps. „Orzeł”- żołnierz Armii Krajowej, działacz społeczny i niestrudzony propagator idei niepodległości wśród młodzieży łódzkich szkół.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Jego życiorys jest typowy dla pokolenia Polaków, którzy nie tylko prowadzili zwycięską ostatecznie walkę z niemieckim i sowieckim najeźdźcą, ale modernizowali kraj, nieśli pomoc swoim współobywatelom i dla nowych pokoleń stali wzorem patriotyzmu.

Zbysław Raczkiewicz urodził się w Pobotowicach na Lubelszczyźnie w 1925 roku. Kiedy wybuchła II wojna był uczniem gimnazjum. Przysięgę na wierność Armii Krajowej złożył w 1942 roku przed dowódcą placówki Armii Krajowej Feliksem Śliwińskim w swojej rodzinnej miejscowości.

Brał udział w walkach i akcjach sabotażowych w powiecie chełmskim. Ich głównym celem było zdobycie broni w zasadzkach na żołnierzy niemieckich w lasach, ale także na likwidowanych lokalnych posterunkach okupanta. Współorganizował również przerzut oficerów AK z Warszawy do 27 Dywizji AK stacjonującej wtedy w Dubience. Jako żołnierz 3 Dywizji AK, już w randze kaprala (ukończył szkołę podoficerskiej) walczył w akcji „Burza”.

Jego powojenne losy to działalność w organizacjach podziemia antykomunistycznego. Był członkiem Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Wolność i Niezawisłość. Studiując w Łodzi w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego (1948/1950) założył podziemną organizację „Narodowy Ruch Odrodzenia”, działającą na uczelniach Łodzi, Warszawy i Lublina. Został za to skazany z art. 86 kodeksu wojskowego (artykuł przewidywał nawet karę śmierci) na 9 lat więzienia, z czego odsiedział 5 lat.

Po odzyskaniu niepodległości w 1989 roku włączył się w nurt działalności Światowego Związku Armii Krajowej. Pełnił funkcję prezesa zarządu łódzkiego tej organizacji. Swoją wiedzą i przykładem wspierał działalność Klubu Historycznego im. Grota-Roweckiego w Łodzi oraz Klubów Historycznych im. Armii Krajowej w wielu łódzkich szkołach.

Zbysław Raczkiewicz był również inicjatorem budowy pomnika Armii Krajowej w Łodzi. Odznaczony  został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Medalem „Pro Memoria” i Medalem "Pro Patria” oraz odznaką „Za zasługi dla Miasta Łodzi”.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt