Wszystko się może zdarzyć w Arlekinie, czyli "O dwóch takich, co ukradli księżyc"

Adaptacja sceniczna powieści Makuszyńskiego to kolejny tytuł z zapowiadanego przez dyrektora Wojciech Brawera nowego repertuaru łódzkiego Arlekina. Tym razem teatr postawił na polską klasykę zderzając ją z rockowym zacięciem i współczesną scenografią.

fot. Witold Ancerwoicz / UMŁ
Próba medialna spektaklu "O dwóch takich, co ukradli księżyc"
4 zdjęcia
fot. Witold Ancerwoicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Nadchodząca premiera będzie współczesną, rozśpiewaną inscenizacją znanej powieści Kornela Makuszyńskiego o dwóch niegrzecznych i leniwych braciach, którzy swoim zachowaniem zatruwają życie rodziny i rodzinnej wsi. Bliźniacy, Jacek i Placek, spędzają całe dnie na wygłupach, leniuchowaniu, dokuczaniu innym a nawet na kradzieżach… Ponieważ nie zamierzają się uczyć ani pracować w przyszłości, pewnego dnia postanawiają ukraść księżyc i sprzedać go, aby mieć pieniądze na swoje beztroskie życie. Ruszają więc w długą i pełną przygód podróż, która całkowicie ich odmieni… Spotykają na swojej drodze całą galerię rozmaitych kreatur i postaci takich, jak Matka z Bagna, Nieborak, Ośli Zad czy nawet bandę dziwnych zbójców. Czy odnajdą w tej podróży siebie i będą chcieli wrócić z powrotem do mamy? Czy dotkną i poczują tego, co w ich życiu ważne? Czym będzie dla nich wspólna droga w nieznane, i wreszcie – czym jest dla nich, szalonych kilkulatków prawdziwe poczucie straty…?

Spektakl powstaje do tekstu Krystyny Wodnickiej, który rodzicom i starszym widzom znany jest z kultowych „Bajek Grajek” – muzycznych słuchowisk radiowych, w których realizacji brali udział najznamienitsi aktorzy, muzycy, reżyserzy i kompozytorzy na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dodatkowo, w łódzkim przedstawieniu, wykorzystane zostaną rockowe kompozycje zespołu Lady Pank, powstałe do filmu dla dzieci pod tym samym tytułem. Usłyszymy więc sławne „Marchewkowe pole” czy „Hrabiego” w nowych aranżacjach Łukasza Damrycha.

Spektakl przygotowuje doświadczony w realizacji muzycznych widowisk reżyser, muzyk i aktor, (prywatnie ojciec trzech synów) – Jerzy Jan Połoński, który jak sam mówi - lubi robić teatr pogodny. Twierdzi, że odczytywanie współczesnego teatru, który składa się ze znaków i symboli wymaga dziecinnej wiary, a dla dorosłych przeskoczenie tej granicy stanowi często ogromny problem. Według niego, w teatrze najważniejsza jest wyobraźnia, dlatego uwielbia reżyserować spektakle dla dzieci. Kiedy pracuje nad przedstawieniem, zawsze zastanawia się nad tym, czy chciałbym je obejrzeć z własnymi dziećmi i czy sam chciałby w nich zagrać jako aktor. Za scenografię "O dwóch takich...." odpowiada Marika Wojciechowska, a za wokalną stronę widowiska znakomita wokalistka jazzowa, kameralistka i pedagog – Izabela Połońska.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 6 lat. Uwaga! Wszystkie dzieciaki-bliźniaki na to przedstawienie zawsze będą mogły wejść za  12 zł - połowę ceny normalnego biletu*!

* (z wyjątkiem premiery oraz spektaklu w Dniu Teatru Publicznego 19 maja)

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt