Uroczystość poprzedzona została panelem eksperckim, którego motywem przewodnim był temat internacjonalizacji ekosystemu innowacji. W rozmowie uczestniczyli: Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi, prof. dr hab. inż. Paweł Strumiłło, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Łódzkiej, dr hab. Agnieszka Kurczewska, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego, dr inż. Dorota Piotrowska, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej, Cezary Pieczetowski, Dyrektor Centrum Logistyki Amazon w Pawlikowicach, Marcin Pisarski, Prezes Zarządu Gromar sp. z o.o.. Rozmowa moderowana przez Ewę Strzyżewską odzwierciedlała aktualną sytuację w kontekście dopasowania działań startupów, firm, instytucji do świata spod znaku VUCA.
W tym roku Głowna nagroda Prezydenta Miasta Łodzi w ogólnopolskim konkursie trafiła do dwóch projektów – Strove.io oraz SeniorApp. Finaliści otrzymali po 20 tys. zł oraz nagrody ufundowane przez Partnerów Konkursu.
Strove.io to platforma internetowa, która umożliwia rekruterom technicznym zdalną weryfikację umiejętności kandydatów na programistów tak, jakby siedzieli w tym samym pokoju. Po kliknięciu w link kandydat i rekruter przenoszą się do zdalnego biura wyposażonego w zestaw narzędzi do programowania. Kandydaci programują w pełni przygotowanym środowisku programistycznym, co pozwala rekruterom obserwować w czasie rzeczywistym, jak kandydaci poruszają się po plikach, organizują kod lub korzystają z terminala. Strove.io pozwala też na wykonywanie jednym kliknięciem połączeń wideo z kandydatem. Dodatkowo HR oraz weryfikator techniczny mogą zapisywać notatki/uwagi w Strove.io na temat kandydata oraz wysyłać informacje zwrotne z rozmowy.
SeniorApp to platforma, której celem będzie przekraczanie barier technologicznych w łatwym i intuicyjnym systemie codziennej pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych, w myśl zasady „Technologia dla seniora”. Dzięki SeniorApp w łatwy i bezpieczny sposób osoby potrzebujące mogą znaleźć pomoc i wsparcie, w krótkim czasie, w swoim sąsiedztwie. Jednocześnie dzięki platformie osoby chcące pomagać mogą zaoferować swoją pomoc. Ma to pomóc przełamać bariery niedostępności do technologii.
Uczestnicy konkursu rywalizowali również o liczne nagrody sponsorowane przez Parterów Konkursu.
W tym roku z uwagi na bardzo wysoki poziom, Kapituła konkursu podjęła decyzję o wyróżnieniu 17 projektów wśród których znalazły się: SomiGro, Poskładane, Modułowy system robotyczny, AquainGon, EmployPlan, PHOTOLAND zdjęcia Twoich marzeń, Inkfinity, PolyCoat – powłoki polimoczniokowe, Biodegradowalne opakowania przeznaczone do pakowania żywności o właściwościach wydłużających trwałość „Biofoil witch Chicory, Podkluczyk, Pet an9d Others. Historyjki komiksowe, ARTY, TylkaGalanta Ekologiczne Formy Użytkowe, BreastIdea – zintegrowany system pomiaru piersi | Anthroposcan – wradzanie skanu 3D w medycynie, Airneatly, Przyszłośc Mody - #futureoffashion oraz KanapkaMan
Mam Pomysł na Startup, to konkurs ukierunkowany na innowacyjne projekty zarówno naukowe, technologiczne, jak i kreatywne oraz artystyczne. 12. dotychczasowych edycji konkursu, to ponad 1300 pomysłów biznesowych, blisko 1000 profesjonalnych modeli biznesowych, ponad 300 firm funkcjonujących w wyniku udziału w konkursie. Ideą przedsięwzięcia jest łączenie młodych przedsiębiorców z potencjalnymi kontrahentami oraz inwestorami. Konkurs to przestrzeń dla networkingu pomiędzy młodym i dojrzałym biznesem oraz szansa na zdobycie kapitału na start lub rozwój firmy.
W tym roku 28. najlepszych projektów startupowych w okresie od kwietnia do października otrzymało dostęp do szkoleń, doradztwa, opieki mentorskiej ze strony 42 doświadczonych przedsiębiorców, inwestorów i przedstawicieli funduszy VC.
Parterami strategicznymi tegorocznej edycji konkursu są: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki oraz Lenovo.