Prezydent Łodzi zapewnia, że miasto nie może wycinać drzew bez zgody Urzędu Marszałkowskiego, a decyzje związane z usuwaniem drzew podejmowane są w ostateczności w odniesieniu do drzew obumarłych, uschniętych lub zagrażających bezpieczeństwu. - Zależy mi, by zieleni w Łodzi przybywało, bo wpływa ona na jakość naszego życia, a to jest dla mnie najważniejsze - mówi Hanna Zdanowska.
By uregulować sytuację usuwania drzew, prezydent Łodzi zdecydowała, że wszystkie decyzje dotyczące wycinki drzew związanych z pielęgnacją drzewostanu, czyli usuwanie drzew obumarłych, suchych i zagrażających bezpieczeństwu będą publikowane na stronach internetowych zarządzanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej, tak by wszyscy mieszkańcy mieli świadomość, które drzewa i z jakich przyczyn zostaną usunięte. Dodatkowo, wszystkie decyzje związane z inwestycjami miejskimi będą podejmowane wspólnie z mieszkańcami poprzez konsultacje przeprowadzane wśród społeczności lokalnej na etapie realizacji inwestycji.
Łodzianie będą mogli znaleźć wszystkie informacje o drzewach przeznaczonych do usunięcia w biuletynie informacji publicznej Zarządu Zieleni Miejskiej. Wycinka przeprowadzona zostanie pięć dni po publikacji decyzji administracyjnej. W ciągu tych kilku dni każdy mieszkaniec będzie mógł zgłosić wątpliwości lub dopytać o przyczyny podjętych decyzji.
Dyrektor Ewelina Wróblewska zapowiedziała, że Zarząd Zieleni Miejskiej gotowy jest do przeprowadzenia wizji lokalnej oraz złożenia wszelkich wyjaśnień dotyczących decyzji o usunięciu danego drzewa. - Zarząd Inwestycji Miejskich zawsze konsultował projekty z mieszkańcami, teraz szczególny nacisk będziemy kładli na drzewa - zapowiada Katarzyna Mikołajec p.o. dyrektora ZIM.
Często w związku z inwestycją wycinki drzew nie można po prostu uniknąć, dlatego celem spotkań ma być wspólne podjęcie najlepszej decyzji dla mieszkańców. We wtorek (11 kwietnia) odbędą się pierwsze konsultacje, przeprowadzone w związku z przebudową dróg gruntowych na osiedlu Sikawa.