26 lutego o godz. 19.00
Spotkanie z Joanną Ostrowską, autorką książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w trakcie II wojny światowej. Prowadzenie: Joanna Sikorzanka
Cykl realizowany wspólnie z Łódzkim Szlakiem Kobiet
Seksualność w trakcie wojny najczęściej sprowadza się do przemocy. To masowe gwałty. A co z kobietami, które świadczyły seksualna pracę przymusową w nazistowskich burdelach obozowych? Przemilczano je jako ofiary wojny, a ich cierpienie nigdy nie stanie się częścią polskiej pamięci zbiorowej. Książka Joanny Ostrowskiej wypełnia tę lukę.
27 lutego o godz. 19.00
GALA NAGRODY PLASTRY KULTURY 2018
28 lutego o godz. 19.00
Spotkanie z Lucyną Skompską, redaktorką i autorką wyboru aforyzmów Jana Czarnego Obroża nie wszystkich obraża (Kraków 2018)
Prowadzenie: Andrzej Strąk
Jan Czarny, poeta cichego liryzmu i wrażliwych oczu – jak nazwał go Zbigniew Herbert w recenzji – autor kilku tomów wierszy, zbiorów opowiadań i dwu powieści, jest dziś pamiętany przede wszystkim jako autor fraszek i aforyzmów, bez których nie może się obejść żadna antologia tego gatunku, wysoko cenionych przez krytykę i przez czytelników.
Lucyna Skompska
Jan Czarny (1918 –1985) – poeta, prozaik, satyryk, tłumacz literatury radzieckiej i czeskiej, autor tekstów estradowych i sztuk dla teatrów kukiełkowych.
Lucyna Skompska (ur. 1949) – poetka i autorka książek dla dzieci, zajmuje się też krytyką sztuki i literatury. Debiutowała w 1969 r. w „Twórczości” Opublikowała kilka zbiorów poetyckich, kilkadziesiąt recenzji i tekstów krytycznych w pismach ogólnopolskich, a także wiele wstępów krytycznych do katalogów wystaw malarskich, fotograficznych i akcji artystycznych.
1 marca o godz. 18.00
Spotkanie z księdzem Adamem Bonieckim połączone z promocją książki Boniecki. Rozmowy o życiu
Prowadzenie: Marek Zając
ks. Adam Boniecki, Anna Goc Boniecki. Rozmowy o życiu
Niezwykły ksiądz w inspirującej rozmowie z dziennikarką „Tygodnika Powszechnego” Anną Goc odsłania swoje życie i opowiada o doświadczeniach, które go uformowały. Wraca pamięcią do czasów okupacji, powojennej biedy, początków kapłaństwa, pobytu we Francji i w Rzymie, znajomości z Janem Pawłem II. Wspomina chwile, które zmieniły wszystko: pożegnanie z ojcem w wieku dziewięciu lat, powojenną Polskę i władzę, która pozbawiła go domu. Lekcje, które płyną z tych doświadczeń, są ważne dla każdego.
Ks. Adam Boniecki – studiował filozofię na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Duszpasterz akademicki przy uniwersyteckim kościele św. Anny. W 1979 roku Jan Paweł II wezwał go do Rzymu i powierzył mu zorganizowanie polskiej edycji „L’Osservatore Romano”. Członek zespołu „Tygodnika Powszechnego” od 1964 roku, od lipca 1999 był jego redaktorem naczelnym, od 2011 jest redaktorem seniorem.
Współorganizowane z Fundacją Carpe Diem
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny