Wygraj zwiedzanie "Podziemnej katedry na Stokach". Nagrody czekają na 120 osób

W najbliższym tygodniu na profilu facebookowym Łodzi, będzie można wygrać zwiedzanie "Podziemnej katedry na Stokach". Przygotowaliśmy dwa konkursy z pytaniami. Wygrają autorzy pierwszych poprawnych odpowiedzi. Na każdą z edycji konkursów przygotowaliśmy po 60 wejściówek do "Podziemnej katedry na Stokach". W sumie 120 łodzian weźmie udział w zwiedzaniu tego niezwykłego obiektu. Terminy zwiedzania to 26 i 27 września.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Podziemna katedra na Stokach
4 zdjęcia
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Na najwyższym wzgórzu Łodzi (Budy Stokowskie, 260 m n.p.m.), ponad 100 lat temu wybudowano zbiorniki wody pitnej. Zaprojektował je inżynier Sir William Heerlein Lindley, który tworzył też sieć kanalizacyjną w Warszawie i Pradze. Wysokie koszty inwestycji spowodowały, że pierwsze dwa zbiorniki wody pitnej dla Łodzi, każdy o pojemności 15 milionów litrów, powstały w latach 1935-37. Dwa kolejne po II wojnie światowej w latach 1949-53. Są zbudowane na planie kwadratów o bokach długości 60 m ze specjalnych wodoodpornych i wytrzymałych na ciśnienie cegieł. Na sklepienie każdego ze zbiorników składa się 100 kopuł podtrzymywanych przez 81 kolumn. "Las kolumn" z ceglanymi łukami i kopułami przypomina wyglądem średniowieczne katedry - stąd nazwa "Podziemna katedra na Stokach".

Różnica poziomu między lustrem wody w "Podziemnej katedrze" a najniższym punktem zasilanym z sieci wodociągowej w Łodzi wynosi aż 90 metrów. Z naturalnej wieży ciśnień, dzięki sile grawitacji woda spływa do domów położonych poniżej zbiorników.

Woda do zbiorników jest tłoczona z 19. studni głębinowych oraz w niewielkiej ilości z ujęcia w Tomaszowie Mazowieckim na Pilicy. W przypadku teoretycznej, jednoczesnej awarii wszystkich ujęć wody w mieście jej zapas w zbiornikach może zaspokoić potrzeby mieszkańców przez 24 godziny. Raz na dwa lata zbiorniki są opróżniane poddawane konserwacji, wówczas można w pełni docenić kunszt ich projektantów i budowniczych.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt