Wyjątkowa książka na 600-lecie Łodzi. Premiera pierwszego tomu monografii miasta już w lipcu!

Już wkrótce do rąk łodzian trafi pierwszy tom pierwszej, pełnej monografii historycznej miasta Łodzi. Monografia powstaje we współpracy Miasta Łódź, Biblioteki Miejskiej w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego.

- Dwa lata temu obiecywaliśmy pierwszy tom już na 600-lecie Łodzi i słowo zostanie dotrzymane. Ten tom będzie z pewnością cenną pamiątką, która zostanie w naszych domach po lipcowych uroczystościach 600-lecia. Dotyczy on najdawniejszych i najbardziej nieznanych wątków z historii miasta, tym bardziej dziękuję zespołowi Uniwersytetu Łódzkiego za ich wysiłek przy trudnej kwerendzie. Jeszcze w tym roku spodziewać się możemy tomu drugiego, a w przyszłym roku kolejnych – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, podczas konferencji w mediatece MEMO.  

Monografię tworzy Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, pod nadzorem ekspertów, głównie z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. Za redakcję naukową pełnego cyklu odpowiedzialny jest prof. Jarosław Kita, historyk i profesor nauk humanistycznych. Nadzór
nad pierwszym tomem objął dr. hab Tadeusz Grabarczyk, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizujący się w badaniach historii średniowiecza. Pierwsza część dotyczy, bowiem historii Łodzi od XV wieku do roku 1820.

- Jest to ten okres historii Łodzi, który nazywamy „przedprzemysłowym” lub „rolniczym”. Dotąd niewiele osób badało ten temat, ale i tak udało się nam zaprosić 30 ekspertów, reprezentujących rozmaite dziedziny – historyków, historyków sztuki, etnografów, badaczy kultury – powiedział dr hab. Tadeusz Grabarczyk.

- Dwa lata temu wydawało się, że zadanie opracowania całej historii Łodzi może być bardzo trudne, prawie nierealne. Pracowaliśmy bardzo intensywnie, dzięki czemu mogę już potwierdzić, że drugi tom jest również już zamknięty i poddawany redakcji. W przyszłym roku z pewnością ukażą się trzy kolejne, bo prace nad nimi są już bardzo zaawansowane. Nad wszystkimi tomami pracowało, bowiem 100 ekspertów, wyzwaniem było zatem stworzyć spójną, jednolitą całość z różnych opracowań – powiedział profesor Jarosław Kita. Dyrektor Wydawnictwa UŁ Ewa Bluszcz dodała też, że w pracach redakcyjnych istotnymi kwestiami były język i styl. Monografia, mimo, że oparta na badaniach i źródłach naukowych, miała być napisana językiem przystępnym dla wszystkich czytelników. Wydawnictwo chce, aby o książce dowiedziało się jak najwięcej łodzian. Będzie promowana poprzez podcasty internetowe, spacery, spotkania z autorami oraz wystawę plenerową.        

Pierwszy tom monografii ukaże się w lipcu tego roku. Drugi tom – o w listopadzie 2023. Ten dotyczyć będzie historii Łodzi fabrycznej, czyli lat 1821-1914. W trzecim tomie, który ukaże się w marcu 2024, poczytamy o losach Łodzi między dwoma wojnami, w czwartym (lipiec 2024) o Łodzi powojennej i współczesnej. Piąty tom będzie utrzymany w konwencji „historii mówionej”, suplementem całości, opartym głównie na wywiadach i wątkach dodatkowych. Książki będą  sprzedawane w księgarniach UŁ oraz w filiach Biblioteki Miejskiej, przy czym w każdej z tych filii znajdzie się jeden egzemplarz do wypożyczenia.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt