Wyjątkowy Dom Dziennego Pobytu dla seniorów już otwarty

Obok szpitala im. Jordana przy ul. Przyrodniczej 7/9 rozpoczął działalność Dom Dziennego Pobytu. Został on wyremontowany i wyposażony dzięki budżetowi obywatelskiemu.

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Obok Szpitala Jordana przy ul. Przyrodniczej 7/9 rozpoczął działalność Dom Dziennego Pobytu
8 zdjęć
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Dom Dziennego Pobytu powstał w budynku po byłej administracji szpitala im. Jordana (dziś będącego częścią Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera), tuż obok szpitala geriatrycznego.

Budynek Domu Dziennego Pobytu ma około 110 m kw., został kompleksowo wyremontowany i wyposażony dzięki budżetowi obywatelskiemu. Również środki na utrzymanie DDP do końca 2018 r. pochodzą z BO. Remont i wyposażenie kosztowały ok. 153 tys. zł, a na funkcjonowanie domu do końca roku przeznaczono ok. 201.686,00 zł. Od 2019 r. utrzymanie DDP ma przejąć Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera.

Nowo otwarty Dom Dziennego Pobytu jest odpowiedzią na szybko rosnącą w Łodzi populację osób starszych, przewlekle chorych i niesamodzielnych. Dzięki tej placówce aktywni zawodowo łodzianie nie muszą rezygnować z pracy zawodowej, by zapewnić seniorom kompleksową opiekę.

Otwierając DDP dla seniorów, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała: - To wyjątkowy obiekt. Tu pensjonariusze nie tylko będą mieli okazję spotkać się i przebywać w towarzystwie osób w podobnym wieku, z podobnymi doświadczeniami. Ten dom, to również miejsce, w którym seniorzy będą mogli przejść kompleksową rehabilitację. To dom dla seniorów, którzy są tuż po poważnym zabiegu czy wypadku. Mogą wyjść już ze szpitala, ale w domu rodzinnym, bez opieki, sami sobie nie poradzą. Będą mogli tu przebywać przez cały dzień, do godzin popołudniowych. Przechodzić ćwiczenia i rehabilitację, zaś po południu pojadą do swojego domu rodzinnego i zaopiekuje się nimi ktoś z najbliższych.

Dom dysponuje 10 miejscami dla kobiet i mężczyzn, jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 17.00. W tym czasie pensjonariusze dostają trzy posiłki: drugie śniadanie, obiad i kolację. Podopiecznych do DDP przywożą i odbierają ich opiekunowie. Seniorzy będą korzystać z domu do kilku tygodni do dwóch miesięcy, w zależności od długości rehabilitacji. Kwalifikacja do DDP prowadzona jest przez poradnię geriatryczną w szpitalu im. H. Jordana przy ul. Przyrodniczej 7/9, a pobyt w placówce jest bezpłatny.

W obiekcie znajdują się m.in. sale sensoryczne, terapii zajęciowej, ćwiczeń rehabilitacyjnych, wypoczynku i relaksu. W DDP jest też aparat do tlenoterapii oraz ścieżka zdrowia dla seniora. Pensjonariusze DDP będą mieli zapewnione zajęcia i ćwiczenia poprawiające kondycję psychofizyczną. Na seniorów w DDP czeka cały pakiet terapii: przez sztukę, muzykę, taniec, gimnastykę, gry towarzyskie. Będą też np. zajęcia z kosmetologii dla pań.

W placówce do dyspozycji pensjonariuszy będzie: rehabilitant, 2 pielęgniarki i 2 asystentów pacjenta. Wszystkie pomieszczenia w placówce dostosowane zostały do osób niepełnosprawnych, a obok budynku powstała siłownia zewnętrzna.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt