- Placówka dedykowana jest osobom z przewlekłymi chorobami psychicznymi, w tym również z chorobami otępiennymi. Chcemy, by mieszkańcy Łodzi czuli, że mogą bez obaw umieszczać swoich bliskich w takich placówkach. Budynek jest w pełni wyremontowany i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówił Adam Wieczorek, wiceprezydent miasta Łodzi na konferencji w czwartek 16 maja, podczas której Miasto podpisało umowę na prowadzenie placówki z Towarzystwem Przyjaciół Niepełnosprawnych.
W czteropiętrowym obiekcie przygotowano 33 pokoje dla 60 osób. Jedno piętro jest przystosowane dla osób z chorobami otępiennymi. Wiąże się to ze szczególnymi zabezpieczeniami, które chronią osobę chorą przed wyrządzeniem sobie krzywdy. Dla mieszkańców przygotowano również m.in. pokoje dziennego pobytu, jadalnię, pomieszczenia do terapii i rehabilitacji, kuchenki pomocnicze, miejsce kultu religijnego.
- Pomysł na dom pomocy społecznej mieliśmy od bardzo dawna, bo nasza organizacja działa nieprzerwanie od 1992 roku, głównie w obszarze psychiatrii środowiskowej. Ten DPS będzie wyjątkowy. Tutaj wszystko będzie zgodnie z życzeniem mieszkańca; będziemy go wspierać w osiąganiu jego celów życiowych. Jeśli ktoś będzie chciał, to będziemy pracować z nim nad przywróceniem kompetencji społecznych umożliwiających samodzielne funkcjonowanie np. w mieszkaniu wspomaganym – zaznaczył Jarosław Wasiak, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych.
W „Wyjątkowym Domu” TPN zatrudni 38 osób z niepełnosprawnościami, które będą pracować na rzecz mieszkańców. Fundacja ma duże doświadczenie w tworzeniu miejsc pracy dla takich osób – w swoich placówkach zatrudnia ich ponad 200, zapewniając bardzo szerokie spektrum stanowisk z różnego rodzaju wsparciem.
W Łodzi działają obecnie trzy domy pomocy społecznej wyspecjalizowane w opiece nad osobami przewlekle psychicznie chorymi – prowadzone przez Miasto: DPS przy ul. Podgórnej 2/4 (160 miejsc) i przy ul. Paradnej 36 (115 miejsc), a także DPS przy ul. Kosynierów Gdyńskich 20, prowadzony na zlecenie Miasta przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP i dysponujący 100 miejscami.
- Łącznie mamy w tych placówkach 375 miejsc dla osób przewlekle psychicznie chorych, ale to nie zabezpiecza naszych potrzeb. W ostatnich latach zauważyliśmy wzrost liczby osób potrzebujących tej formy wsparcia. Są to przede wszystkim ludzie w młodym wieku, którzy w placówkach przebywają ok. 20 lat, a więc okres oczekiwania na wolne miejsce w DPS automatycznie się wydłuża. Mamy nadzieję, że dzięki otwarciu DPS na Municypalnej kolejka oczekujących ulegnie skróceniu – poinformowała Marlena Mazerant, zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.
Obecnie w łódzkim MOPS na skierowanie do domu pomocy społecznej oczekuje 114 osób, z czego 15 wymaga pilnego zabezpieczenia – to z ich grona rekrutować się będą pierwsi mieszkańcy „Wyjątkowego Domu”.