- Za chwilę na deskach Teatru Nowego gościć będziemy znakomity spektakl, niezwykle przejmujący, który być możne będzie jednym z ważniejszych wydarzeń Festiwalu Łódź Czterech Kultur - zapowiada wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Autorem sztuki „Czarnobylska modlitwa” jest znana i ceniona białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz. Na swoim koncie ma już literackiego Nobla i wiele innych prestiżowych nagród. Tematem spektaklu jest powrót do życia osób dotkniętych katastrofą jądrowa, która miała miejsce w Czarnobylu. Za reżyserię odpowiedzialny jest Walery Anisienka. Przedstawienie realizowane jest w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Pokazy „Czarnobylskiej modlitwy” odbędą się w piątek - 15 września i w sobotę - 16 września, o g.19:00, w Teatrze Nowym.
-Współpracując przy tworzeniu przedsięwzięć związanych z Festiwalem Łódź Czterech Kultur zdałem sobie sprawę, jak mało wiemy o tym, co dzieje się w kulturze u naszych wschodnich sąsiadów. Trudno byłoby powiedzieć, jak wygląda codzienność teatrów białoruskich, łotewskich, czy litewskich. Kierunek Festiwalu Łódź Czterech Kultur pozwoli nam dotknąć tego, co jest ważne w ich sztuce. To wyjątkowa okazja, by poznać twórczość artystów białoruskich – dodał Krzysztof Dudek, dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.
W Mińsku zaprezentowana zostanie sztuka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk poświęcona sylwetce łódzkiej awangardystki, która zmieniła oblicze sztuki - Katarzynie Kobro. Wybór tego spektaklu nie był przypadkowy. Nie tylko mąż bohaterki Władysław Strzemiński urodził się w Mińsku, ale wpisuje się on także w trwające już obchody roku awangardy w Polsce, idealnie prezentując na arenie międzynarodowej polską twórczość awangardową.