Wymiana teatrów z okazji jubileuszu współpracy Łodzi z Mińskiem

Z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej Łodzi i Mińska dojdzie do wymiany teatralnej między miastami. W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur wystawiona zostanie sztuka teatralna „Czarnobylska modlitwa”, zaś Teatr Białoruskiej Dramaturgii gościć będzie spektakl „Kobro”. Miasto Łódź przekaże także dla Mińska rzeźbę łódzkiej artystki Jadwigi Janus.

7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- Za chwilę na deskach Teatru Nowego gościć będziemy znakomity spektakl, niezwykle przejmujący, który być możne będzie jednym z ważniejszych wydarzeń Festiwalu Łódź Czterech Kultur - zapowiada wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Autorem sztuki „Czarnobylska modlitwa” jest znana i ceniona białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz. Na swoim koncie ma już literackiego Nobla i wiele innych prestiżowych nagród. Tematem spektaklu jest powrót do życia osób dotkniętych katastrofą jądrowa, która miała miejsce w Czarnobylu. Za reżyserię odpowiedzialny jest Walery Anisienka. Przedstawienie realizowane jest w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Pokazy „Czarnobylskiej modlitwy” odbędą się w piątek - 15 września i w sobotę - 16 września, o g.19:00, w Teatrze Nowym.

-Współpracując przy tworzeniu przedsięwzięć związanych z Festiwalem Łódź Czterech Kultur zdałem sobie sprawę, jak mało wiemy o tym, co dzieje się w kulturze u naszych wschodnich sąsiadów. Trudno byłoby powiedzieć, jak wygląda codzienność teatrów białoruskich, łotewskich, czy litewskich. Kierunek Festiwalu Łódź Czterech Kultur pozwoli nam dotknąć tego, co jest ważne w ich sztuce. To wyjątkowa okazja, by poznać twórczość artystów białoruskich – dodał Krzysztof Dudek, dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

W Mińsku zaprezentowana zostanie sztuka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk poświęcona sylwetce łódzkiej awangardystki, która zmieniła oblicze sztuki - Katarzynie Kobro. Wybór tego spektaklu nie był przypadkowy. Nie tylko mąż bohaterki Władysław Strzemiński urodził się w Mińsku, ale wpisuje się on także w trwające już obchody roku awangardy w Polsce, idealnie prezentując na arenie międzynarodowej polską twórczość awangardową.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt