Wyróżnienia dla honorowych dawców krwi

34 łodzian, z których każdy oddał ponad 20 litrów krwi, zostało wyróżnionych odznakami „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu".

fot. Radosław Jóźwiak
34 łodzian, z których każdy oddał ponad 20 litrów krwi, zostało wyróżnionych odznakami „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu".
11 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska, dziękując i gratulując wyróżnienia honorowym dawcom krwi powiedziała: - Choć postęp w dziedzinie medycyny jest ogromny, do dziś nie udało się opracować skutecznego zamiennika dla ludzkiej krwi. Ten tak ważny dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia składnik wciąż można otrzymać tylko od ludzi – honorowych krwiodawców. W Łodzi i województwie zapotrzebowanie na krew jest bardzo duże. Wynika to m.in. z tego, że na terenie naszego miasta i województwa mamy wiele specjalistycznych ośrodków zdrowia i szpitali, w których wykonywane są trudne zabiegi, z którymi wiąże się duże zapotrzebowanie na krew.

Z danych statystycznych wynika, że w Polsce każdego roku przetacza się 1,7 mln. litrów krwi, a osób regularnie oddających krew jest tylko 600 tysięcy - Tymczasem dawcą krwi może być każda zdrowa osoba. Dlatego apeluję do wszystkich, którzy tylko mogą, aby zostali honorowymi dawcami krwi, bo jest ona potrzebna każdego dnia – dodała wiceprezydent Joanna Skrzydlewska.

Roman Małachowski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Łodzi powiedział: - Odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu" nadawana jest przez ministra zdrowia od 2005 r. i jest to odznaczenie państwowe. Każdy z dawców, których dziś honorujemy, oddał ponad 20 litrów krwi. To bardzo dużo, a każda jednostka krwi może uratować życie nawet 5 pacjentom. Dziękujemy wszystkim osobom, które przychodzą do nas i regularnie oddają krew.

Dioniza Marciniak-Bielak, lekarz medycyny, specjalistka transfuzjologii klinicznej mówiąc o  wyróżnionych krwiodawcach podkreśliła: - Są to osoby nacechowane troską o dobro drugiego człowieka, którzy potrafią podzielić się tym co najcenniejsze – własną krwią. To najcenniejszy, niezastąpiony lek, którego, mimo ogromnego postępu nauki, nie udało się do tej pory uzyskać. To tyko człowiek może drugiemu człowiekowi oddać krew i dlatego przekazujemy dawcom wyrazy głębokiego szacunku i wdzięczności. Jako lekarz chciałabym też podziękować dawcom w imieniu wszystkich pacjentów, którzy jako biorcy krwi, nie mają szansy podziękować bezimiennym dla nich dawcom, bezinteresownie i honorowo oddającym krew.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt