Akcja Kultura Odporna została uruchomiona w czasie pandemii i jej nadrzędnym celem była pomoc w pielęgnowaniu kontaktu i komunikacji pomiędzy artystami a łodzianami. Z czasem stała się także kampanią promocyjną, spełniającą rolę encyklopedii artystów związanych z naszym miastem i budujących kulturę Łodzi.
Dotychczas na plakatach promocyjnych pojawiło się ponad 60 osób tworzących muzykę, teatr, zajmujących się sztukami wizualnymi, literaturą, przemysłem filmowym, modą oraz animacją łódzkiego życia kulturalnego. Każda odsłona Kultury Odpornej ma kierować uwagę odbiorców na dokonania artystyczne oraz jest zaproszeniem do śledzenia twórczości przedstawianych twórców.
Wśród osób, które pojawiły się w pięciu odsłonach Kultury Odpornej znaleźli się m.in.: Jacek Bieleński, Mariusz Wilczyński, Bolewski & Tubis, Anna Ciarkowska, Michał Kobojek, Iza Połońska, Marcel Baliński, Łukasz z Bałut, Ryszard Hunger, Tomasz Rodowicz, Monika Buchowiec, Tomasz Armada, Psychocukier, Jakub Kryształ, Lech Dyblik czy Wiktor Skok.
Najnowsza edycja prezentuje artystów, którzy są bardzo aktywni, odnoszą duże sukcesy, a także są widoczni na arenie ogólnopolskiej i światowej, a także w pełni zasługują na podziw łodzian. Niektórzy z nich dali się poznać szerokiej publiczności nie tak dawno, tak jak np. pisarz Łukasz Barys, który w tym roku otrzymał Paszport Polityki 2021 w kategorii literatura za niezwykłą książkę, budzącą zachwyt krytyków literackich, pt. „Kości, które nosisz w kieszeni”.
Najmłodsze pokolenie artystów związanych z aktorstwem reprezentuje Olga Rayska, studentka Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, która wystąpiła m.in. w serialu „Klangor” i „Szadź” oraz filmie „Marusarz. Tatrzański Orzeł”. Można ją także zobaczyć w wielu teledyskach, w tym także ostatnim grupy Bruklin pt. „Kot” oraz na deskach Teatru Studyjnego. Gra jedną z ról w najnowszej sztuce pt. „115 sen Boba Dylana” – jej premiera odbędzie się 13 kwietnia.
Łodzianie z pewnością znają muzyka jazzowego Marka Kądzielę, który kilka dni temu odebrał nagrodę internautów „Plaster Kultury 2021” za płytę „Marek Kądziela Jazz Ensemble”. To wybitny gitarzysta, doktor sztuk muzycznych, gitarzysta, kompozytor, innowator, poszukujący nowych brzmień i wyzwań muzycznych oraz adiunkt, kierownik Instytutu Instrumentalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Marek Kądziela to współzałożyciel zespołu Odpoczno – miesiąc temu obchodził 20-lecie działalności artystycznej.
Ogromny dorobek artystyczny, w tym cztery Orły – nagrody Polskiej Akademii Filmowej za montaż takich filmów jak: „Ida”, „Zimna wojna”, „Jesteś Bogiem” i „Żurek” oraz dwa Złote Lwy za „Idę” i „Z odzysku”, wyróżnia wybitnego montażystę filmowego, łodzianina, wykładowcę Szkoły Filmowej – Jarosława Kamińskiego. W 2018 roku Jarosław Kamiński otrzymał Europejską Nagrodę Filmową – najlepszy montażysta roku za film „Zimna wojna” , a w 2021 roku zdobył Czeskie Lwy za film ” Zátopek”. Filmy zmontowane przez tego artystę znają niemal wszyscy. Na bardzo długiej liście jego dzieł filmowych znajdują się m.in. „Pokłosie”. „Jack Strong”, „Śniegu już nigdy nie będzie”, „Fuga”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, „Masz na imię Justine”, „Antychryst” oraz „Kurier”.
Na jednym z plakatów Kultury Odpornej pojawia się Adrianna Maliszewska, laureatka srebrnego pierścienia – najlepsza łódzka aktorka teatralna sezonu 2020/2021. Adriannę można podziwiać na scenie Teatru Lalek Arlekin – gra m.in. w sztuce „Wędrówka Nabu” „Wielki Zły Lis”, „Kopciuszek”, „Jak zostałam wiedźmą”, „Włókniarki” i „Calineczka”. W ubiegłym roku Adrianna Maliszewska otrzymała dyplom honorowy ZASP za kreację aktorską w dziedzinie animacji lalkowej za tytułową rolę w "Wędrówce Nabu" oraz nominację do nagrody POLUNIMA w V edycji prestiżowego konkursu dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki młodego pokolenia za tytułową rolę w tym samym spektaklu. Także pozostałe sceniczne kreacje, jak chociażby pierwszoplanowa rola Wiedźmy w spektaklu “Jak zostałam wiedźmą” (reżyseria Eweliny Pietrowiak, tekst Doroty Masłowskiej) czy rola Włókniarki w quazi-reportażowym spektaklu “Włókniarki” na podstawie książki Marty Madejskiej „Aleja Włókniarek” (reżyseria Tomasza Mana), przyniosły aktorce wiele słów uznania.
Adrianna przekazuje swoją wiedzę studentom - jest nauczycielką akademicką wrocławskiej filii Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych. Warto zajrzeć do repertuaru Teatru Arlekin, aby wybrać się na jeden z spektakli z Adrianną Maliszewską w roli głównej. W kwietniu będzie można ją zobaczyć m.in. w przedstawieniu pt. „Jak zostałam wiedźmą”.
W obecnej edycji Kultury Odpornej zobaczymy także Urszulę Tarasiewicz, która ukończyła fotografię w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła dyplomem zrealizowanym pod kierunkiem prof. Wojciecha Prażmowskiego. Wykorzystała w nim zapomniane medium Fototapety. Jest związana z Łodzią, ale mieszka także w Norwegii. Urszula Tarasiewicz jest obecnie kuratorem i producentką wystaw w galerii Pop up Ogrodowa8 w Łodzi i PR-owcem w zakresie przemysłu kreatywnego i muzycznego. Zajmuje się także organizacją wydarzeń kulturalnych oraz doradztwem w sprawach sztuki dla firm.
Dekada działalności artystycznej - ten jubileusz w lutym świętował łódzki zespół Tune, założony z inicjatywy Jakuba Krupskiego, Adama Hajzera, Leszka Swobody, Wiktora Pogody i Janusza Kowalskiego. Ich debiutancki album był masterowany przez Roberta Hadleya (który współpracował z wybitnymi zespołami, takimi jak: Pink Floyd, Electric Light Orchestra czy Korn). Muzykę zespołu można sklasyfikować jako art-rock. Charakterystyczne brzmienie zespołu jest realizowane za pomocą akordeonu – instrumentu, którego prawie nie słychać w muzyce rockowej, za to jest bardziej kojarzony z jazzem i muzyką neoklasyczną. Ponadto zespół Tune jest znany z teatralnej oprawy i wyjątkowej atmosfery podczas koncertów, którym często towarzyszą projekcje filmowe. Zespół obecnie pracuje nad nowym albumem.
Z Łodzią związany jest także jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki współczesnej – Artur Zagajewski, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, w której m.in. zajmuje się badaniami nad muzyką rockową. Prowadzi wykłady i warsztaty dla młodzieży z zakresu muzyki XX i XXI wieku, opowiadając i tłumacząc muzykę współczesną w sposób zasługujący na wielkie uznanie. Artur Zagajewski jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej oraz Komisji Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Artysta był nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku (2017) a także Paszportów Polityki (2018). Współpracował z aktorem Arkadiuszem Jakubikiem, wiolonczelistą Dominkiem Połońskim, śpiewaczką Agatą Zubel, flecistką Ewą Liebchen, klawesynistką Gośką Isphording, choreografką Pauliną Wycichowską, performerką Zorką Wollny, reżyserem Piotrem Stasikiem (ich Opera o Polsce otrzymała w 2019 roku nominację do Polskich Nagród Filmowych ORŁY w kategorii Film Dokumentalny). Lista nagród przyznanych Arturowi Zagajewskiemu jest bardzo długa, tak jak imponująca jest liczba wyróżnień. Warto też wspomnieć, że w 2017 roku jego utwór brut reprezentował Polskie Radio i otrzymał najwyższą lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Palermo. Artur Zagajewski jest artystą poszukującym, otwartym na muzykę i dźwięki w sposób całkowity. Obecnie pracuje nad projektem muzycznym, który przybliży najmłodszym słuchaczom muzykę rockową i punkową. Będzie to kolektyw o nazwie „Piosenki”, a jego koncertowy debiut zaplanowany jest na czerwiec.
Autorami zdjęć V edycji Kultury Odpornej są: Sebastian Glapiński oraz Adam Słowikowski.
#KulturaOdporna