Wystawa "Jerzy Antkowiak - Moda Polska". Stroje 20 lat czekały na swój czas

Uniwersalne, ponadczasowe, eleganckie i niepokorne - stroje Mistrza Antkowiaka w piwnicy w Komorowie aż 20 lat czekały na swój czas. Teraz z okazji 60-lecia powstania marki Moda Polska kreacje z jej metką znów zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trwają intensywne przygotowania do wystawy "Jerzy Antkowiak - Moda Polska".

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Nad produkcją architektury wystawy od ponad dwóch tygodni intensywnie pracuje kilkanaście osób

Jedna z najbardziej wyczekiwanych wystaw poświęconych modzie w tym roku powstaje na dwóch piętrach nowoczesnych, postindustrialnych przestrzeni Muzeum i zajmie ponad 900 metrów kwadratowych. Jednak zanim wystawa zostanie otwarta dla zwiedzających, jej przestrzenie przejdą znaczącą metamorfozę. Dominującymi barwami będzie tu czerń oraz amarant, a motywem - symbolem spójnym dla całej wystawy stanie się jaskółka. Nad produkcją architektury wystawy według projektu Szymona Bobrowicza od ponad dwóch tygodni intensywnie pracuje kilkanaście osób. Podczas budowy scenografii zużyto już 230 litrów czarnej farby i prawie 300 płyt kartonowo-gipsowych. Wkrótce rozpoczną się prace nad tworzeniem podestów w kształcie jaskółek, na których staną wystylizowane manekiny. W przestrzeni wystawy zawiśnie także oryginalny neon Mody Polskiej, który przez lata ozdabiał witrynę wrocławskiego salonu. - Przed nami duże wyzwanie, bo poprzez tę wystawę wyznaczamy nowatorski kierunek pokazywania mody w muzeum i udowadniamy, że prezentowanie jej w oderwaniu od wybiegu, jest jak najbardziej możliwe - przekonuje Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Równocześnie z pracami w przestrzeni ekspozycji, odbywają się też stylizacje 60 manekinów. To, jakie kreacje i dodatki zostaną zaprezentowane na wystawie pozostanie ścisłą tajemnicą aż do samego wernisażu. - Zdradzić możemy tyle, że stylizacje będą spójne z tym, co dziś proponują nam światowe wybiegi i znane marki. Postanowiliśmy skupić się na strojach zaprojektowanych w dwóch ostatnich dekadach istnienia Mody Polskiej, bo aktualnie najmodniejsze trendy to właśnie te, które królowały w latach 80. i 90. - podkreśla współkuratorka wystawy Marta Galik, dodając: - Prezentacja ubrań, dodatków, ale też pamiątek i rysunków stanowić będzie punkt wyjścia do refleksji nad modą jako zjawiskiem kulturowym i społecznym wraz z rządzącymi nią uniwersalnymi mechanizmami.

Wernisaż wystawy poświęconej fenomenowi Mody Polskiej oraz charyzmatycznemu projektantowi już w sobotę 6 października.

Polecane aktualności

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Kontakt