Wernisaż: tylko w formie on-line na Facebooku Galerii 10 lutego 2022 o godz. 18:00.
"(…) Wystawa Pawła Hajncla w łódzkiej Galerii Re:Medium ma przypomnieć widzom, że artysta, znany szerzej jako performer, jest również ‒ a może przede wszystkim ‒ malarzem ze świetnie opanowanym warsztatem, za pomocą którego uważnie, często ironicznie, komentuje m.in. współczesne światowe życie społeczno-polityczno-kulturalne.
Kilka lat temu Hajncel rozpoczął tworzenie cyklu „Tekturkowo” – publikowanej w „Przekroju” serii miniaturowych obrazów, będącej osobistym dziennikiem ‒ codziennym, niekiedy brutalnym notatnikiem, gdzie słowo-napis i obraz tworzą nierozerwalną jedność. Prace prezentowane na aktualnej ekspozycji pochodzą z minionego i bieżącego roku. Stanowią niejako następstwo tworzonych permanentnie „tekturek”. Na najnowszych małych czy średnich płótnach płaszczyzna obrazu mocno się kondensuje. Artysta – aktor i performer Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu – od kilku lat dobrze zaznajomiony ze sceną, widownią, zapleczem technicznym teatru, niejako przenosi wyjętą wprost z przedstawienia, oszczędną w scenografię scenę do swoich płócien. To w tej kameralnej przestrzeni rozgrywają się „sztuki” Hajncla, na których „wystawia” osobiście pisane dramaty, będące notacją bliższej i dalszej, w szczególności polskiej, historii oraz aktualnych globalnych wydarzeń.(…)
Paweł Hajncel należy z pewnością do grona polskich twórców, którzy poruszając się bardzo sprawnie w różnych aktualnych mediach (obraz, film, performans, komiks, mural, rzeźba), stworzyli swój indywidualny artystyczny przekaz, z którym wychodzą w stronę publiczności. Przekaz, który ma zmuszać odbiorcę do refleksji nad współczesnym światem, jego okrucieństwem oraz nad nieustannie postępującą dehumanizacją jednostki i całych społeczeństw.(…)”
Małgorzata Dzięgielewska, fragment tekstu do folderu wystawy „Paweł Hajncel. I'm still alive"
Paweł Hajncel (ur. w 1967 roku) – artysta zajmujący się malarstwem, sztuką wideo, wystąpieniami w przestrzeni publicznej. Najbardziej znana jego akcja „Motyl na procesji Bożego Ciała”, przeprowadzona w czerwcu 2011 roku w Łodzi podczas Procesji Bożego Ciała, stała się przyczynkiem do ogólnopolskiej debaty w mediach na temat roli i miejsca religii katolickiej w przestrzeni publicznej. Był kandydatem do Europarlamentu z ramienia Partii Zielonych i partii Wiosna. Współpracownik tygodnika „Przekrój”, gdzie publikowano jego cykl „Tekturkowo” – swoisty rodzaj dziennika dokumentującego wydarzenia społeczno-polityczne. Współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia w Poznaniu. Założyciel i członek m.in. grup artystycznych: Legenda Grupa Momentaryzm Ścierwo, hardpunkowa grupa muzyczna Pogodancepolo i TTCCzarny Niejadek, Kultura Aktywna, Gruse-Hajncel Group, Human-Ex. Uczestnik ponad stu wystaw i wielu festiwali w Polsce, Austrii, Anglii, USA, Rosji, Czechach oraz na Litwie.