Wystawa promuje monografię Łodzi na 600-lecie nadania jej praw miejskich. Pierwszy tom już wkrótce!

21 lipca do rąk łodzian trafi pierwszy tom monografii „Łódź przez wieki. Dzieje miasta”. Premierze towarzyszy wystawa, która od 15 lipca stanęła na Rynku Włókniarek w Manufakturze.

Fot. Patryk Wacławiak/UMŁ
3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Wielu łodzian, ale również turystów, których w naszym mieście jest coraz więcej, odwiedzając Manufakturę zatrzyma się tutaj na chwilę i będzie mogło zapoznać się z historią Łodzi. Dziękuję pomysłodawcom i twórcom monografii. To niewątpliwie wspaniałe dzieło, które stawia historię Łodzi w odpowiednim świetle. Każdy łodzianin chyba powinien zapoznać się z nim, bo to przecież także jego dzieje - powiedziała wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska.

- Wystawa to niemal ostatni punkt promocyjny monografii Łodzi. Ma ona zachęcać do zapoznania się z historią miasta. Łódź jest miastem, które początkowo rozwijało się powoli, by następnie przeżyć ogromny boom. To fenomen. Dlatego chcieliśmy na wystawie przedstawić achronologicznie dzieje miasta. Pokazaliśmy cztery płaszczyzny, które na przekroju losów Łodzi. Zachęcam do zapoznania się z wystawą, która jest swego rodzaju preludium do pierwszego tomu monografii - dodał prof. Jarosław Kita,

Wystawa wpisuje się w obchody 600-lecia Łodzi. Motywami przewodnimi są początki miasta, rola rzek, język, wielokulturowość i zagadnienie centrum miasta, które historycznie zmieniało położenie. To przedsmak zawartości pierwszego tomu monografii, który przybliża historię Łodzi do roku 1820 (początków uprzemysłowienia). Autorzy książki, związani z Uniwersytetem Łódzkim, zapowiadają wiele nowości, w tym nieznane fakty z najdawniejszych dziejów Łodzi. Książka dostępna będzie w księgarniach i łódzkich bibliotekach od 21 lipca.

Wystawę przygotowało Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego (wydawca monografii) razem z Archiwum Państwowym w Łodzi. Kuratorką wystawy jest Wanda Janakiewicz – absolwentka Instytutu Historii Sztuki UŁ. Monografia, obejmująca 5 tomów, powstaje
z pomocą finansową Miasta Łodzi. Wystawę będzie można oglądać do 15 sierpnia br.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt