Wystawa prywatnej kolekcji Piotra Metza, zawierającej okładki płytowe projektu Andy’ego Warhola

Kolorowa Marilyn Monroe, puszka Coca-Coli, zupa pomidorowa Campbell. Wszyscy znamy te wizerunki spopularyzowane przez amerykańską ikonę sztuki pop-artu – Andy’ego Warhola. Mało kto jednak wie, że przedstawienia amerykańskich produktów konsumpcyjnych czy wizerunki gwiazd rozrywki wykorzystywał do projektowania okładek płytowych. Już 14 czerwca będzie wyjątkowa okazja do obejrzenia niezwykle rzadko udostępnianej, prywatnej kolekcji Piotra Metza, zawierającej okładki płytowe projektu mistrza pop-artu.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Projektowanie okładek płytowych, choć dziś jest to mniej znany fakt z twórczości artysty, było jego pierwszym płatnym zajęciem rozpoczętym jeszcze w roku 1949 i kontynuowanym aż do śmierci artysty. Łącznie przypisuje mu się od 70 do ponad 100 projektów, w tym tak słynne, jak debiut „Velvet Underground” z legendarnym bananem i podpisem Warhola,  za to bez nazwy zespołu, czy „Sticky Fingers” The Rolling Stones, w oryginale z wszytym autentycznym zamkiem błyskawicznym.

Osobnym epizodem była seria charakterystycznych portretów wykonywanych na zamówienie muzyków, wykorzystywanych potem na okładkach płyt.

W ten sposób uwiecznieni zostali m.in. Paul Anka, Aretha Franklin czy Diana Ross. Milionowe nakłady płyt były z pewnością dla Warhola idealnym medium do ideologii masowego dzieła sztuki, którego każdy egzemplarz był oryginałem.

Płyta winylowa była idealną paletą dla artysty, choć oczywiście jego projekty trafiały na inne, często egzotyczne dźwiękowe nośniki.

Wśród nich były m.in. taśma szpulowa czy kaseta typu „8-track”, które zaprezentujemy na wystawie obok mało znanych muzycznych epizodów Warhola, takich jak reklamy sprzętu audio z jego udziałem i kolejne odsłony projektu „Imagine” Johna Lennona z wykorzystaniem polaroidu Warhola, do niedawna przypisywanego Yoko Ono.

Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Piotra Metza, i są niezwykle rzadko udostępniane szerokiej publiczności. Wystawa wpisana jest w program Fotofestiwalu.

WERNISAŻ: 14 czerwca 2019 godz. 19:00

Galeria Andel’s Art – Vienna House Andel’s Łódź przy ulicy Ogrodowej 17

„Banan, rozporek i inne okładki płytowe” / „Banana, strut and other album covers”

Artysta: Andy Warhol

Kurator: Piotr Metz

Wystawę oglądać można do 14 lipca 2019 r. w godz. 08:00 – 22:00.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt