- Łódź wyrasta powoli na centrum obchodów rocznicowych stulecia odzyskania niepodległości – rozpoczniemy je już 9 listopada trzydniowymi Igrzyskami Wolności, a zakończymy uroczystą paradą 11 listopada, piknikiem i pokazem laserowym na Placu Wolności – mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi. – To cieszy, bo pokazuje, że łodzianie potrafią zgodnie celebrować ten wielki dar, jakim jest niepodległa Polska i niepodległa Łódź.
Obchody rozpocznie o godz. 20.00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych (Gdańska 13) spektakl Ego Te Absolvo - monodram Huberta Kułacza na podstawie wspomnień kapelana Legionów ks. Józefa Panasia. Bezpośrednio po nim o 21.30 muzeum zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie ,,Drogi do Niepodległej 1791-1921”. - Ekspozycja będzie pasjonującą wyprawą w przeszłość narodu polskiego i jednocześnie prezentacją zmagań, trudów i ofiar poniesionych przez Polaków w imię wolnego i niepodległego państwa. Punktem wyjścia jest pokazanie prób zreformowania I Rzeczypospolitej, podjętych u schyłku osiemnastego wieku, podczas prac sejmu czteroletniego, zwanego Wielkim (1788-1792). Przedstawiamy okoliczności powstania najważniejszego owocu prac legislacyjnych tych lat - Konstytucji 3 maja 1791 r., która dla przyszłych pokoleń stała się symbolem walki o naprawę ojczyzny i jej pełną suwerenność, a następnie działania Polaków, które ostatecznie doprowadziły 11 listopada 1918 r. do odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Jacek Wawrzynkiewicz, p.o. dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Wystawa przybliża kluczowe wydarzenia i postaci (zarówno z życia politycznego, jak i kulturalnego) ze 123-letniego okresu niebytu państwa polskiego i prezentowana jest w głównej siedzibie Muzeum przy Gdańskiej 13
O 23:10 w Muzeum odbędzie się koncert w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego w Łodzi „Rozśpiewane Niepodległa”, a równo o północy organizatorzy zapraszają na Toast za Niepodległą – rocznicową niespodziankę.