XXIII Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

W Teatrze Powszechnym w Łodzi trwa XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Tegoroczna edycja Festiwalu, która odbywa się pod hasłem „Awangarda jako stan umysłu”, zakończy się w czerwcu.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Dwudziesta trzecia edycja jednego z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju rozpoczęła się 4 marca spektaklem Triumf woli w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Teatru Starego w Krakowie. W programie tegorocznego Festiwalu znalazły się jeszcze dwa spektakle teatrów narodowych Garderobiany w reżyserii Adama Sajnuka z Teatru Narodowego w Warszawie ze znakomitymi rolami Jana Englerta i Janusza Gajosa, oraz Eiswind w reżyserii Árpáda Schillinga z Teatru Narodowego w Wiedniu. Ten drugi został zaprezentowany w formie przygotowanego specjalnie dla Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zapisu spektaklu, po projekcji którego odbyło się spotkanie publiczności z twórcami: Árpádem Schillingiem jednym z najgłośniejszych obecnie twórców współczesnego teatru europejskiego, dramaturgami Hansem Mrakiem i Ritą Czapką oraz Sławą Lisiecką tłumaczką, która specjalnie na potrzeby festiwalowej prezentacji przygotowała przekład sztuki Schillinga.

Po za nimi festiwalowa publiczność obejrzała do tej pory spektakle: Wszystko o mojej matce w reżyserii Michała Borczucha z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Sceny myśliwskiego z Dolnej Bawarii w reżyserii Grażyny Kanii z Teatru Polskiego w Poznaniu, Matki i synowie w reżyserii Krystyny Jandy z Teatru Polskiego w Warszawie i Punkt zero: Łaskawe w reżyserii Janusza Opryńskiego z Teatru Provisorium w Lublinie. W programie tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną jeszcze dwie premiery przygotowane specjalnie przez Teatr Powszechny, który od lat jako organizator Festiwalu od lat tworzy produkcje w ramach wydarzenia. W tym roku będą to: „Arcydzieło na śmietniku” Stephena Sachsa w reżyserii Justyny Celedy (premiera 20 maja) oraz „Dryl” w reżyserii Marty Streker (prapremiera 24 czerwca), jedyna sztuka teatralna, autorstwa Wojciecha Bruszewskiego, jednego z najważniejszych łódzkich artystów związanych ze środowiskiem awangardowym i prekursorów sztuki wideo w Polsce. Premierze towarzyszyć będą pokazy filmów Wojciecha Bruszewskiego oraz sesja naukowa, w której uczestniczyć będą córka artysty Balbina Bruszewska (reżyserka, scenarzystka i fotografka, autorka filmów animowanych, programów telewizyjnych i wideoklipów) oraz żona Małgorzata Kamińska (producentka filmowa, realizatorka telewizyjna, dziennikarka).

Zamknięcie Festiwalu spektaklem na podstawie sztuki jednego z najciekawszych twórców łódzkiej awangardy znakomicie podsumuje temat tegorocznej edycji Festiwalu – „Awangarda jako stan umysłu”.

Festiwalowym prezentacjom towarzyszą panele dyskusyjne, spotkania z twórcami prowadzone przez Łukasza Drewniaka i Anetę Kyzioł, koncert Piotra Roguckiego oraz multimedialna wystawa przygotowana we współpracy z Instytutem Teatralnym w Warszawie „Awangarda to stan umysłu”. W tym roku po raz pierwszy Festiwal uruchomił również Telewizję festiwalową, gdzie przed każdym z festiwalowych wydarzeń prezentowane były rozmowy z ich twórcami prowadzone przez dziennikarza Maxa Cegielskiego.

XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zakończą prezentacje „Dryla”, po których poznamy wyniki Plebiscytu Publiczności na Najlepszy Spektakl, Najlepszą Aktorkę i Najlepszego Aktora Festiwalu (głosować można tutaj).

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt