Z Łodzi do Syczuanu

Istniejące od 2013 roku połączenie kolejowe cargo z łódzkiego Olechowa do chińskiego Syczuanu jest najszybszym w Europie, a także jedynym, które ma ustalony harmonogram przewozów na cały rok. Dzięki temu połączeniu, województwo łódzkie nawiązało współpracę zarówno biznesową, jak i naukowo-kulturalną z Państwem Środka. Jednym z jej elementów jest prężnie działający Ośrodek Spraw Azjatyckich, realizujący projekty naukowo-badawcze związane z analizą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Azji.

fot. z arch UMŁ
Istniejące od 2013 roku połączenie kolejowe cargo z łódzkiego Olechowa do chińskiego Syczuanu jest najszybszym w Europie, a także jedynym, które ma ustalony harmonogram przewozów na cały rok

Tylko w tym roku terminal przeładunkowy w Łodzi przyjął 1000 pociągów z Chengdu. Nowy Jedwabny Szlak ułatwia prowadzenie biznesu polskim i europejskim przedsiębiorcom z Chinami. Tranzyt towarów z Polski do Chin na dystansie 10 000 km zajmuje przeciętnie od 12 do 14 dni. Dla porównania, transport morski na trasie pomiędzy portami dalekowschodnimi a Europą trwa około 45 dni. Połączenie kolejowe cargo sprawiło, że obecnie Łódź współpracuje z Syczuanem na polu gospodarczym, kulturalnym i naukowym.

Uniwersytet Łódzki podpisał umowę o partnerstwie z Uniwersytetem Syczuańskim, który m.in. organizuje wymiany studentów i pracowników, a także funduje stypendia. Co więcej, w Łodzi działa Ośrodek Spraw Azjatyckich (OSA), który jest pierwszym w Polsce uniwersyteckim think-tankiem zajmującym się problematyką Azji Wschodniej. OSA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom władz lokalnych i instytucji otoczenia biznesu oraz przedsiębiorców i działa na rzecz zwiększenia efektywności prowadzonych działań, a także inicjowaniu nowych form współpracy między podmiotami europejskimi i azjatyckimi.

Więcej na temat Ośrodka Spraw Azjatyckich znajdziesz na http://osa.uni.lodz.pl/

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Kontakt