Organizatorem spotkania był Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi. Ważną rocznicę upamiętnili łódzcy społecznicy, historycy, młodzież i władze miasta.
-Dziękuję wszystkim, którzy zebrali się tu dziś, w roku 100-lecia wojny polsko-bolszewickiej, wojny, która przez wiele okresu PRL pozostawała zapomniana, a o historiach jej bohaterów nie mówiono. Oddając należny hołd kapitanowi Stefanowi Pogonowskiemu, skłaniamy głowy przed wszystkimi wielkimi bohaterami, którzy równo 100 lat temu stanęli do nierównej walki o wolność, godność i obronę odrodzonego Państwa - powiedziała wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska.
Stefan Pogonowski był łodzianinem, dowódcą legendarnego już I Batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, nazywanego Dziećmi Łodzi. Zginął 15 sierpnia 1920 roku w okolicach Radzymina podczas Bitwy Warszawskiej, prowadząc batalion do ataku na dywizje wroga, próbujące przedrzeć się w okolicach Kątów Węgierskich. Zwycięski atak żołnierzy porucznika Pogonowskiego był jednym z ważniejszych epizodów Bitwy Warszawskiej, który odwrócił przebieg ofensywy Sowietów.
Jego czyn odznaczony został pośmiertnym awansem na kapitana oraz krzyżem Virtuti Militari, który generał Władysław Sikorski osobiście przypiął do portretu bohatera. Obraz z medalem, to jedna z nielicznych pamiątek, które przetrwały po kapitanie Pogonowskim. Od 1929 r. upamiętnia go nagrobek z piękną rzeźbą husarza, autorstwa znanego łódzkiego rzeźbiarza Wacława Konopki. W czasach komunistycznych pamięć nie przywoływano jednak imion bohaterów wojny polsko - rosyjskiej, a z pomnika Pogonowskiego w tajemniczych okolicznościach skuto pamiątkową inskrypcję. Na Starym Cmentarzu w Łodzi spoczywają też inni bohaterowie sprzed 100 lat: np. podporucznik Neumark, plutonowy Olgierd Złoty, plutonowy Karol Maks Rozenblat czy kapitan Benedykt Grzymała - Pęczkowski.
Wiceprezydent Joanna Skrzydlewska przypomniała, że w tym roku pamięć obrońców sprzed 100 lat wybrzmi ponownie, także podczas miejskich obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej. Miasto pragnie dedykować je innemu, nieco zapomnianemu bohaterowi pochodzenia łódzkiego – kryptologowi Janowi Kowalewskiemu. Już w kwietniu odbędzie się upamiętniająca go konferencja naukowa, a w sierpniu retro piknik, którym Łódź przywoła klimat trudnego lata 1920 r.