Zabytkowa podłoga z kamienicy przy ul. Gdańskiej 1 trafi do Lapidarium Detalu Architektonicznego

Trwa gruntowny remont kamienicy przy ul. Gdańskiej 1, która jest częścią dawnego zespołu domów robotniczych Izraela Poznańskiego, potocznie zwanego famułami. Podczas prac w budynku odkryto liczne polichromie i sztukaterie oraz świetnie zachowaną drewnianą podłogę z motywami roślinnymi.

fot. Konrad Ciężki / UMŁ
Trwa gruntowny remont kamienicy przy ul. Gdańskiej 1

– Kamienica przy ulicy Gdańskiej okazała się skarbnicą zdobionych polichromii i sztukaterii, choć nie tylko – na pierwszym piętrze odkryliśmy świetnie zachowaną drewnianą podłogę z motywami roślinnymi. Podłoga znajdzie swoje miejsce w łódzkim Lapidarium Detalu Architektonicznego mieszczącego się przy al. Kościuszki. Obecnie trwa jej demontaż – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Rafał Ciach, kierownik robót dodaje: – Zdobione drewniane podłogi odkryliśmy w dwóch pomieszczeniach. Każda z nich ma powierzchnię ok. 25 m.kw. Jedna z nich składa się z 24 malowanych desek sosnowych, a druga z 23. Podłogi były pomalowane na kolor dębu. Na tym podkładzie zostały namalowane wzory. Malunki na podłogach przetrwały do naszych czasów w całkiem dobrym stanie, gdyż przed laty mieszkańcy przybili do nich parkiet. Każda deska przy pomocy klinów jest stopniowo oddzielana od podłoża. Demontaż jednej deski, a następnie usunięcie z niej gwoździ trwa od 1 do nawet 5 godzin. Podczas prac trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż deski są bardzo przesuszone, a wbite w nie gwoździe są mocno zardzewiałe. Podłoga przed ponownym złożeniem w Lapidarium Detalu Architektonicznego zostanie poddana renowacji.

Nieruchomość usytuowana jest w zachodniej pierzei ul. Gdańskiej, a w jej skład wchodzą: trzykondygnacyjny budynek frontowy z użytkowym poddaszem, zbudowany przed rokiem 1894, który jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków oraz dwukondygnacyjny budynek lewej oficyny. Nieruchomość wchodzi w skład zespołu dawnych domów robotniczych Izraela Poznańskiego i tworzy z nimi wspólny wewnętrzny dziedziniec.

Kamienica przechodzi obecnie gruntowny remont konserwatorski obejmujący m.in. przebudowę mieszkań. Zakres prac remontowych obejmie również całkowitą rozbiórkę i odtworzenie więźby dachowej, wzmocnienie i częściową wymianę stropów międzykondygnacyjnych, modernizację elewacji z odtworzeniem detalu architektonicznego, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz remont klatki schodowej.

Jak informuje dyrektor Agnieszka Kowalewska-Wójcik, w budynku przy Gdańskiej 1 powstanie 8 kawalerek i 8 mieszkań dwupokojowych. Będą to wyposażone we wszystkie media komfortowe lokale o powierzchni od 30 do 60 m kw. 12 spośród tych mieszkań będzie komunalnych, a 4 lokale jednopokojowe zlokalizowane na poddaszu zostaną przeznaczone dla osób wychodzących z pieczy zastępczej.
W podwórku zostanie utwardzona droga pożarowa oraz powstanie zielony skwer tworzący przyjazną sąsiedzką przestrzeń. Będzie on dostępny nie tylko dla lokatorów kamienicy, dla wszystkich łodzian.

Budynek przy ul. Gdańskiej 1 zostanie oddany do użytku w I kwartale 2021 r.

Wartość inwestycji to 5,98 mln. zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami Ogrodową. Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 27 października 2017r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt