Zachodnia 76 - biblioteka z ogrodem w secesyjnej kamienicy

Łódź zdobyła 4 miliony złotych dofinansowania na remont zabytkowej kamienicy przy ul. Zachodniej. Powstanie w niej biblioteka, a jej sąsiadką będzie stacja Śródmieście na budowanym właśnie tunelu średnicowym.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
- Chcemy, aby ta inwestycja była początkiem wielkich przemian ulicy Zachodniej - mówi o remoncie kamienicy prezydent Łodzi Hanna Zdanowska
6 zdjęć
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Ulica Zachodnia to charakterystyczne miejsce w Łodzi. Kiedy w PRL’u podjęto decyzję o jej poszerzeniu o drugi pas, z jej parzystej strony zniknęło wiele frontowych kamienic. Odsłoniętych oficyn przez dekady nie udało się przeobrazić w reprezentacyjny kawałek miasta. To ma się jednak zmienić.

- Często jest tak, że to miasto musi dać sygnał do większej zmiany. Ten pierwszy impuls. Mamy nadzieję, że tak będzie również w tym wypadku. Ulica Zachodnia od lat nie mogła się pozbierać po wyburzeniach frontowych kamienic na potrzeby jej poszerzenia. Dzisiaj podejmujemy to wyzwanie i zaczynamy zmiany tej części centrum. Zaczynamy od secesyjnej perełki ukrytej pośród szczytowych ścian oficyn. Ten przepiękny budynek odzyska swój blask, w dodatku będzie to ogólnodostępna przestrzeń nowej biblioteki z ogrodem dookoła – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Secesyjna kamienica została wybudowana w pierwszych latach XIX wieku. Od powstania służyła jako mieszkalna. Po remoncie zmieni się w miejsce dostępne dla wszystkich mieszkańców. Tak, jak i inne biblioteki, ta również będzie tematyczna.

- Biblioteka będzie ukierunkowana na tematykę łódzką - mówi Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. - Księgozbiór będzie profilowany pod kątem publikacji dotyczących architektury i historii miasta oraz światowych trendów w planowaniu przestrzeni miejskiej. Mamy nadzieję, że w pięknej, secesyjnej kamienicy przy Zachodniej 76, stworzymy miejsce spotkań dla łodzian. Biblioteka ta będzie miejscem organizacji wykładów i prelekcji poświęconych historii miasta, warsztatów plastycznych, których głównym tematem jest miasto, a także spotkań autorskich.

Remont konserwatorski zabytku i jej wyposażenie będzie kosztowało 6 milionów złotych. - Pod koniec roku podpisaliśmy umowę z zarządem województwa na dofinansowanie inwestycji. Z 6 milionów złotych, które wydamy na inwestycję, 4 miliony dostaniemy z Unii. Jeszcze w marcu chcemy ogłosić przetarg na budowę – mówi prezydent Zdanowska. - Chcemy, aby ta inwestycja była początkiem wielkich przemian ulicy Zachodniej. Dla tego obszaru mamy już plany miejscowe, które jasno wskazują możliwości inwestowania. Potężnym kołem zamachowym zmian będzie też niewątpliwie rozpoczynająca się budowa tunelu i stacji Śródmieście tuż obok. Wierzę, że zbudujemy tu kawałek fajnego miasta.


Projekt pn. "Wspólnie tworzymy miasto” – Wzmocnienie działań kulturalnych poprzez stworzenie miejsca spotkań społeczności lokalnej w filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Zachodniej 76." wybrany do dofinansowania Uchwałą Zarządu Województwa Łódzkiego nr 825/20 z dnia 25.08.2020 r. i w dniu 22.12.2020 r. podpisano umowę o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.01.01-10-0002/20.

Projekt realizowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach  Osi priorytetowej VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu, Działanie VI.1. Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury, Poddziałanie VI.1.1 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultura - ZIT w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020.

Całkowita wartość projektu wynosi 6 114 745,91 PLN

Wartość przyznanego dofinansowania ze środków UE wynosi 4 034 570,20 PLN

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt