Zakończył się Puls Literatury. Kto dostał Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima?

Uroczysta gala w Teatrze Nowym połączona z wręczeniem głównych laurów festiwalu zwieńczyła w niedzielę 9 grudnia jego tegoroczną edycję.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Decyzją Kapituły Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, której w tym roku przewodniczył Maciej Świerkocki, Tuwimowski laur wraz z 50 tys. złotych ufundowanymi przez Miasto powędrowały do Izabeli Morskiej (wł. Filipiak) – krytyka literatury, wykładowcy akademickiego, eseistki oraz pisarki i poetki, autorki dwóch powieści „Absolutna amenzja” i „Almy”, a także zbiorów opowiadań i felietonów. - Zdecydowaliśmy w tym wyjątkowym, 2018, roku wyróżnić osobę, dla której nie ma literackich granic, która w sytuacji powszechnego zniewolenia nie waha się stawiać pytań kwestionujących tradycyjne świętości, co umożliwia wyjście poza krąg wiary i podporządkowania. Radykalna postawa nagradzanej dzisiaj autorki, której książki zarówno należą już do historii literatury współczesnej jako te przełomowe, jak i nadal stanowią wyzwanie dla kolejnych pokoleń czytelników i czytelniczek, budzi szacunek. Jej twórczość, tak niewygodna, niemiła nawet, uwierająca, nieznośnie wywołująca do myślenia i redefiniowania kondycji własnej i zbiorowej, do dziś (a może właśnie: dopiero teraz) jak mało która inna nadaje się do bieżących rozważań o możliwej wolności, już niekoniecznie tylko w ramach tekstu, podkreśliło Jury w laudacji.

W tym roku Łódzką Nagrodę Literacką przyznano po raz szósty (od jej reaktywacji w 2013 r.). Do wyróżnienia nominowano, oprócz Izabeli Filipiak, Jolantę Brach-Czainę, Konrada Górę, Urszulę Kozioł, Piotra Matywieckiego oraz Małgorzatę Szejnert.

Laureatką łodzian, którzy mogli wskazywać swoich faworytów spośród nominowanych w głosowaniu społecznym, została ta ostatnia, Małgorzata Szejnert – wybitna reportażystka, której twórczość to „pisarstwo najwyższej próby, co oznacza rzetelność, uważność, szacunek dla bohaterów i bohaterek opowieści", powiedziała Anna Marchewka, przedstawicielka Kapituły, podczas wręczania wyróżnienia. .  

 Wieczór uświetniły występy zespołów Agnellus i Hańba.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt