Zapal znicz pamięci

Akcja „Zapal znicz pamięci” upamiętnia ofiary terroru niemieckiego rozpętanego w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Ich liczbę ocenia się na 40 tys. osób, pochowanych w setkach, często bezimiennych mogił.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Eksterminacji Polaków rozpoczęła się od pierwszych dni okupacji niemieckiej w Polsce. Mordów ludności cywilnej dokonywali żołnierze Wehrmachtu, funkcjonariusze grup operacyjnych sił bezpieczeństwa Rzeszy oraz Selbstschutzu, formacji złożonej z przedstawicieli mniejszości niemieckiej zamieszkującej ziemie polskie. Na naradzie 14 października 1939 roku w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa podjęto decyzję o planowej eksterminacji  polskiej inteligencji i szeroko rozumianej warstwy przywódczej.

Bohaterem tegorocznej akcji jest w Łodzi Władysław Krzemiński. Urzędnik łódzkiego magistratu zatrzymany w miejscu pracy przez gestapo 8 lub 9 listopada 1939 r. Został przewieziony prawdopodobnie  do nowo powstałego obozu przejściowego w fabryce Michała Glazera na Radogoszczu przy ul. Krakowskiej 55 (ob. ul. Liściasta 17). Po fikcyjnym procesie skazano go  na śmierć i 12 listopada 1939 r. został rozstrzelany na terenie poligonu wojskowego Brus.

Wiosną 2008 r. podczas prac archeologicznych na byłym poligonie wojskowym Łódź-Brus natrafiono na szczątki ofiar terroru niemieckiego i w jednym z dołów śmierci ekshumowano czterdzieści szkieletów męskich, z których zidentyfikowano jedynie pięć osób. Wśród nich były szczątki Krzemińskiego, którego syn rozpoznał po obrączce z inicjałami J.K. 10/VIII 1930 r. Przy szkielecie znaleziono również skórzany portfel z herbem Łodzi i inicjałami K.W.

Na grobie Władysława Krzemińskiego, także w imieniu pracowników łódzkiego magistratu, zapalono znicz udekorowany barwami Łodzi.

(mat.pras. IPN)

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt