Zapomniana armia. W rocznicę bitwy łódzkiej

W rocznicę bitwy łódzkiej, największej bitwy manewrowej I wojny światowej, na cmentarzu w Starej Gadce spotkali się rekonstruktorzy i miłośnicy historii, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach żołnierzy rosyjskich i niemieckich, którzy 21 i 22 listopada 1914 roku stoczyli krwawy bój o wzgórze, na którym obecnie znajduje się cmentarz wojenny

9 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Dwudniowe walki miały wyjątkowo ciężki przebieg. Obie strony zajadle szturmowały swoje pozycje  walcząc  na bagnety.  Do wyjątkowego zdarzenia doszło w śnieżną i mroźną noc  z 21 na 22 listopada. Niemcy zajmujący szczyt wzgórza wobec spodziewanego ataku rosyjskiego użyli do oświetlenia przedpola reflektorów lotniczych. W ich świetle sylwetki piechurów rosyjskich stanowiły idealny cel dla karabinów maszynowych.  

Następnego dnia żołnierze niemieccy potykając się o zamarznięte ciała poległych w nocnej bitwie przypuścili skuteczny atak na pierwszą linię umocnień rosyjskich. Zginęli prawie wszyscy broniący Rosjanie. Po południu z kolei,  oddziały rosyjskie przypuściły atak na wzgórze, ale znów poniosły ogromne straty.

Gdy walki ustały, oczom ocalałych żołnierzy  ukazał się szokujący obraz bitwy. Pola Gadki Starej oraz wzgórze usłane były trupami. Ten dzień 22 listopada został określony przez nich jako martwa niedziela. W bitwie mogło zginąć ponad 3 tys. żołnierzy. Pochowano ich w miejscu gdzie zginęli.

W bitwie łódzkiej stoczonej w listopadzie i grudniu 1914 roku wzięło udział ponad 600 tys.  żołnierzy po obu stronach konfliktu:  200 tysięcy z nich poległo i znalazło miejsce spoczynku na  ponad 170 cmentarzach wojskowych rozsianych wokół Łodzi.  Wśród nich było wielu Polaków. Pułki syberyjskie czerpały swoje uzupełnienia spośród  rekrutów, a w niemieckim  korpusie „Posen” służyło 23 tys. Polaków.  Na grobie jednego z nich, szeregowego 225 pułku piechoty  Władysława Bajerowicza  z Poznania  zapaliliśmy biało-czerwone znicze.  (E.G.,  A.J.)

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt