- Jeszcze kilkanaście lat temu pamiętam jak przekonywałem na łódzkiej Radzie Miejskiej i w mieście, by rezygnować z jednorazowych foliówek. Proces trwał i teraz doszliśmy do momentu, gdy promujemy nie tylko torby wielorazowego użytku, nie tylko torby ekologiczne, lniane, czy papierowe, ale namawiamy do samodzielnego szycia worków do warzyw
i owoców z niepotrzebnych ubrań, czy pozostałości garderoby, do przerabiania wszelkiego rodzaju pozostałości, które kiedyś uważaliśmy za odpadki, do przerabiania ich i dawania przedmiotom nowego życia - mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi
Teraz ważne jest by mówić nie tylko o recycklingu, ale też o upcyklingu, o świadomym podejmowaniu decyzji i zastanawianiu się kilka razy, zanim wyrzucimy jakąś rzecz, jakiś przedmiot. Temu ma służyć ten cały tydzień i najbliższy weekend targów, podczas których miasto Łódź także promuje proekologiczne działania.
- W Porcie Łódź na specjalnych stoiskach będzie MPO i Grupowa Oczyszczalnia Ścieków. Będzie można dowiedzieć się jak segregować odpady i co powstaje z poszczególnych śmieci. I tak na przykład z kilkudziesięciu butelek PET robione są polary, z kilkuset puszek aluminiowych może powstać rower, szkło możemy przetwarzać w nieskończoność - mówi Agnieszka Rutkowska z Biura Prasowego UMŁ.
Guma do żucia będzie rozkładała się 5 lat, a plastik kilkaset. Warto segregować, a jeszcze bardziej warto zastanowić się, zanim wyrzucimy coś do śmieci. Wydarzenie Zero Waste Week organizuje PolskaPress razem z Portem Łódź i we współpracy Urzędu Miasta Łodzi.