- Program ZazieleniaMY to dotacje na zieleń praktycznie dla każdego, dla mieszkańców, wspólnot mieszkaniowych, firm, instytucji, w tym uczelni i związków wyznaniowych, dla spółdzielni, czy organizacji pozarządowych, które mają siedzibę na obszarze rewitalizacji. Dotacja będzie przyznawana na wniosek i będzie można za nią sfinansować zakup i urządzenie zieleni na podwórku – mówi Agnieszka Pietrzak z Wydziału Kształtowania Środowiska.
Nowy program zastąpił inny - Zielone Podwórka. - Zasady obowiązujące w poprzednim były dość skomplikowane i ograniczały grono wnioskodawców właściwie do samych wspólnot mieszkaniowych. Zmieniliśmy go tak, aby jak najszersze grono łodzian mogło skorzystać z dotacji i zazielenić swoje podwórka – dodaje Pietrzak.
Dotację będzie można wydać jedynie na zieleń. Pod koniec wiosny miasto ogłosi nabór, a wnioski będzie można składać w drugiej połowie roku. – Wypłata dotacji następuje po przedstawieniu faktury. Jej wysokość może sięgnąć nawet 80 proc. wartości inwestycji i maksymalnie 20 tysięcy złotych.
Utrzymaniem zieleni zajmą się potem sami wnioskodawcy, mieszkańcy, użytkownicy i właściciele nieruchomości. Tegoroczna pula pieniędzy na dotacje to 800 tysięcy złotych.
Dodatkowe informacje o programie:
pula: 800 000 zł
Dotacja w wysokości 80 proc. poniesionych kosztów koniecznych, nie więcej niż 20.000,00 zł brutto
beneficjenci:
1) podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych:
- a) osoby fizyczne,
- b) wspólnoty mieszkaniowe,
- c) osoby prawne,
- d) przedsiębiorcy,
2) jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi