- Na przełomie sierpnia i września planujemy zakończyć montaż konstrukcji stalowej dachu. Aktualnie zwozimy pierwsze elementy i scalamy je do postaci montażowej, która w powietrzu utworzy cały dźwigar. Instalacja pierwszego odbędzie się w przyszłym tygodniu. Kolejnym etapem będzie poszycie dachu – poinformował Jakub Oczkowski z Mostów Łódź. Dodał, że równocześnie trwa montaż konstrukcji stalowej od strony zewnętrznej budynku. W drugiej połowie sierpnia rozpoczną się natomiast prace przy elewacji wentylowanej.
Hala powstaje z pieniędzy samorządowych, bez wsparcia z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które odmówiło finansowego wsparcia tej inwestycji (więcej na ten temat można przeczytać tutaj). Podczas środowej konferencji prasowej wiceprzewodniczący rady miejskiej Paweł Bliźniuk podkreślił jednak, że kwestie finansowe są jeszcze otwarte i miasto nadal będzie się starało o ministerialne dofinansowanie budowy hali.
– Wiele inwestycji zrealizowaliśmy i realizujemy za własne środki. To nie tylko dwa obiekty piłkarskie, ale też stadion Orła, Anilana, Minerska i Łodzianka. Tam ministerstwo nie dorzuciło nawet złotówki. Chcielibyśmy więc, żeby zaangażowało się w budowę tej hali. Dlatego w przyszłym roku urząd planuje złożyć kolejny wniosek o dofinansowanie inwestycji. W tym czasie będą jeszcze trwały prace, więc te środki będzie można spokojnie zaksięgować – powiedział Bliźniuk.
Dyrektor Wydziału Sportu Marek Kondraciuk przypomniał, że od momentu przejęcia władzy w Łodzi przez Hannę Zdanowską magistrat zaangażował pół miliarda złotych w bazę sportową.
– Jesteśmy więc w awangardzie miast inwestujących w infrastrukturę nie tylko dla sportu łódzkiego, ale też krajowego. Świetne położenie sprawia, że związki sportowe chciałyby mieć u nas ośrodki centralnego szkolenia w lekkiej atletyce, pływaniu, piłce wodnej, piłce ręcznej i wielu innych dyscyplinach. Pani prezydent Zdanowska i wiceprezydent Tomasz Trela kierowali już do ministra sportu pisma z propozycjami spotkań i podjęcia współpracy. Zwracano w nich uwagę na fakt, że nie jesteśmy samorządem wyciągającym rękę po ministerialne pieniądze i mówiącym, że jak coś dostaniemy, to sobie wybudujemy jakiś obiekt. Jest zupełnie odwrotnie. Najpierw budujemy, później zapraszamy do współpracy, dzięki której moglibyśmy robić to na jeszcze większa skalę i szybciej. Na razie jednak ministerstwo nie wykazuje woli do współpracy. Mamy jednak nadzieję, że to się zmieni – powiedział Kondraciuk.
Nowa hala powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie wykończonej ciemnym szkłem trybuny stadionu piłkarskiego oraz w niewielkiej odległości od Atlas Areny. Z surową, betonową elewacją tej ostatniej ma kontrastować czerwony kolor nowego obiektu. Hala ma mieć miejsca dla 3017 widzów, z czego 2129 na trybunach stałych i 888 na teleskopowych.
Obiekt będzie spełniał przede wszystkim funkcje sportowe. Jest przewidziany do organizowania imprez krajowych w trzech podstawowych dyscyplinach: koszykówce, piłce ręcznej i siatkówce oraz innych, wymagających areny o podobnej wielkości. Po złożeniu trybun teleskopowych płyta główna może zostać podzielona na trzy niezależne boiska treningowe.
Wykonawcą projektu jest konsorcjum spółek PRM Mosty Łódź i SKB, które za realizację inwestycji otrzyma wynagrodzenie w wysokości 38 008 185,42 zł. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano na 22 lutego 2018.