Zielona Łódź

Tysiące drzew i setki tysięcy krzewów rozkwitło i zazieleniło łódzkie inwestycje.

Tysiące drzew i setki tysięcy krzewów rozkwitło i zazieleniło łódzkie inwestycje.
17 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (17)

Zieleń to ważny aspekt wpływający na jakość życia w mieście.  Drzewa dają cień, obniżają temperaturę, wpływają na środowisko, oraz poprawia estetykę ulic. Dlatego podczas każdej inwestycji kładziemy nacisk na zieleń. W 2019 r. posadzonych zostało 2,5 tys. drzew, oraz 285 tys. krzewów. Te i wiele innych z poprzednich inwestycji, właśnie zakwitło upiększając łódzkie ulice. 

Drzewa i krzewy pojawiają się na wszystkich miejskich inwestycjach. W ramach Rewitalizacji Obszarowej szpalery drzew nasadziliśmy na Gdańskiej, Jaracza, Tuwima i Nawrot. Przebudowaną ulicę Jaracza zazieleniły graby, natomiast na Tuwima pojawiły się klony.

Drzewa w ubiegłych latach pojawiły się też przy dużych miejskich inwestycjach jak trasa W-Z czy budowa ul. Nowowęglowej. Z każdym rokiem coraz większe drzewa będą dawać pieszym schronienie przed słońcem i wpływać na przyrodę w mieście. Nasadzenia również wprowadzamy do osiedlowych inwestycji, aby zieleń cieszyła oko blisko naszych domów. W ostatnich dniach wiśnie zaróżowiły ulicę Bluszczową na Marysinie, a na Sikawie już istniejący drzewostan uzupełniliśmy kasztanami i klonami.

Spacer po Starym Polesiu upiększają natomiast graby na al. 1 Maja, a na ul. Lipowej oczywiście lipy. Warto też zajrzeć do zrewitalizowanego parku Moniuszki, gdzie nasadzonych zostało 4 668 sztuk tulipanów. Ponadto wzdłuż dróg i na skwerach rozkwita niska zieleń w postaci róż, berberysów czy licznych bylin i traw.

Gatunki drzew są skrupulatnie dopasowywane do lokalizacji i do każdego gatunku dobierane są towarzyszące mu krzewy, byliny i trawy. Całość ma tworzyć przemyślany botanicznie zielony teren i cieszyć oko mieszkańców. W łódzkich parkach i na ulicach rosną między innymi: klon jawor, lipa drobnolistna, dąb bezszypułkowy, grab, buk zwyczajny, wiśnia piłkowana, jarząb mączny, kasztanowiec czerwony, jarząb szwedzki, głóg pośredni, robinia akacjowa, sosna czarna, brzoza pożyteczna czy miłorząb dwuklapowy.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt