Zielony Księży Młyn tętni życiem! Zaglądamy na zabytkowe podwórka po rewitalizacji

Zielony Księży Młyn już po remoncie. Zaglądamy na podwórka na jednym z najpiękniejszych łódzkich osiedli. Jak wyglądają wiosną w zrewitalizowanej zimą okolicy?

fot. Stefan Brajter
Na Księżym Młynie lato czuć w powietrzu
9 zdjęć
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

– Księży Młyn to perła pośród wszystkich naszych projektów rewitalizacyjnych. Do końca 2023 roku wyremontujemy łącznie ponad 40 budynków gospodarczych i mieszkalnych. Nasze remonty podobnie jak w programie rewitalizacji centrum Łodzi, tak i tu są kompleksowe. Remontujemy od dachu po piwnice. Odnawiamy elewacje, przebudowujemy wnętrza, wymieniamy instalacje. Ale to nie wszystko. Istotną częścią naszych projektów jest zazielenianie i zagospodarowywanie terenów przed budynkami. Porządkujemy alejki i podwórka tworząc przyjazną, zieloną przestrzeń – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, Zarząd Inwestycji Miejskich.

Zielony Księży Młyn z zielonym parkingiem

W 2018 roku na Księżym Młynie powstał wyjątkowy projekt, zielony parking, pierwszy taki w mieście. Zaprojektowany został na 55 miejsc postojowych. Do jego budowy wykorzystano tylko naturalne materiały, a samochody mogą stawać na ażurowym podłożu, na którym rośnie trawa. Na Księżym Młynie nie brakuje nowych zielonych przestrzeni, na których łodzianie i turyści mogą odpocząć.

– To jedno z moich ulubionych miejsc w Łodzi. Przychodzę tu z rodziną na spacery, ale nie brakuje tu również klimatycznych kawiarni i restauracji, w których można napić się kawy, czy zjeść obiad - mówi spotkana w restauracji Weronika Zawadzka, mieszkanka Widzewa.

Do jednych z ładniejszych podwórek możemy zaliczyć te, które powstały przy wyremontowanych famułach z numerami 1,3,5,9. Zasadzono tu łącznie 21 drzew. Pośród nowych nasadzeń odnajdziemy brzozę brodawkowatą, gruszę, jabłoń, czereśnię i aż 11 wiśni.  Nie brakuje krzewów, bzów, róży i tawuł japońskich. Pojawił się nowy trawnik– aż 1,5 tys. mkw. Całość dopełniają nowe ławki.

Podwórko z dobrą kuchnią Winoteki

Przy zbiegu ulic Tymienieckiego i Przędzalnianej zrujnowane lokatorskie komórki przeszły generalny remont. Odrestaurowana przestrzeń stała się modnym miejscem. Powstała tu restauracja Winoteka, wyjątkowy lokal umiejscowiony w samym sercu zabytkowego osiedla robotniczego. Wyjątkowa kuchnia, wina i spotkania z sommelierami – wszystko to znajdziemy w restauracji z klimatycznym ogródkiem w pofabrycznym otoczeniu.


Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku.
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartej w dniu 26 maja 2021 roku.
Projekty są realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt