Zmiany w Łódzkim Budżecie Obywatelskim

Jak co roku, pytamy łodzian o to, co powinno się zmienić w ŁBO. Tak i teraz, po zakończonej VIII edycji zapytaliśmy mieszkańców o opinię. To, czego łodzianie oczekiwali, to zmiany w zasadzie ogólnodostępności.

Ocena Budżetu Obywatelskiego, przeprowadzana jest co roku. Co roku wprowadzane są też zmiany – takie, o które wnioskują mieszkańcy. W ubiegłym roku po konsultacjach z łodzianami, powróciliśmy do podziału budżetu na projekty osiedlowe i ponadosiedlowe oraz wprowadziliśmy zasadę ogólnodostępności.

- Jak się okazało zasada była za mało precyzyjna, co budziło wątpliwości nie tylko wśród mieszkańców, ale także wśród samych opiniujących projekty, jak chociażby komisja radnych – informuje Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej.

- Dlatego w tym roku proponujemy doprecyzowanie tych zasad – dodaje dyrektor.

I tak proponowane zmiany dotyczą:

  1. Projektów inwestycyjnych – np. boisk na terenach szkół, czy placów zabaw - mają one być dostępne dla wszystkich mieszkańców, minimum 40h tygodniowo. W te 40 h tygodniowo nie są wliczane zajęcia prowadzone dla dzieci i młodzieży danej placówki.
  2. Projektów tzw. miękkich – czyli np. warsztatów, zajęć artystycznych, czy sportowych – jeśli projekt przewiduje ograniczoną liczbę miejsc, na zajęcia powinien odbyć się otwarty nabór, do którego mogą zgłosić się wszyscy mieszkańcy Łodzi, którym dedykowane będą zajęcia.

Wyjątkiem będą projekty, które zwiększą dostępność instytucji, placówek, czy w ogóle przestrzeni, dla osób z niepełnosprawnościami, np. winda w szkole, która ma służyć osobom poruszającym się na wózkach.

- Chcemy, żeby na proponowane zmiany jeszcze raz spojrzeli mieszkańcy. Dlatego jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się konsultacje społeczne. Jeżeli łodzianie zaakceptują naszą propozycję, już w najbliższej IX edycji, zmiany będą obowiązywać. – informuje Katarzyna Dyzio.

Informacje o konsultacjach pojawią się na stronie www.lodz.pl/bo.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt