Znamy laureatów nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2024 roku

Na przestrzeni lat nagrody trafiły do ponad 350 osób. Wśród laureatów znaleźli się m.in. tacy uznani twórcy i ludzie kultury jak Stanisław Fijałkowski, Józef Robakowski, Mariusz Wilczyński, Paweł Edelman, Ewa Puszczyńska, Piotr Dzięcioł, Elżbieta Adamiak czy Andrzej Poniedzielski.

Na scenie teatralnej stoi grupa ludzi, którzy w rękach trzymają dyplomy. Są to laureaci nagród w 2023 roku. W tle napis: Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnia i ochrony kultury.
Wręczenie nagród w 2023 roku podczas inauguracji sezonu kulturalnego, materiały archiwalne UMŁ, fot. HAWA

Nagrody przyznaje się za osiągnięcia oraz działalność w dziedzinach:

  • twórczości artystycznej, w szczególności za osiągnięcia twórcze na festiwalach, wystawach, przeglądach, konkursach oraz za całokształt działalności artystycznej;
  • upowszechniania kultury, w szczególności za stworzenie i popularyzację wydarzenia kulturalnego, zaangażowanie na rzecz kultury i jej upowszechniania, zaangażowanie w działania na rzecz edukacji artystycznej i kulturowej oraz integracji lokalnej społeczności poprzez działania kulturalne;
  • ochrony kultury, w szczególności za ochronę dziedzictwa kulturowego miasta Łodzi.


W tym roku nagrody otrzymali:

  • Stowarzyszenie Teatralne CHOREA - niezależny zespół teatralny działający w Łodzi od 20 lat i jedna z najważniejszych grup tego typu w Polsce, wielokrotnie doceniana także poza granicami kraju. Kilkanaście lat działalności artystycznej zaowocowało przedstawieniami łączącymi poszukiwania artystyczne z działalnością o charakterze edukacyjnym i społecznym.
     
  • Włodzimierz Cygan - od 44 lat zajmuje się tkaniną unikatową, szczególne znaczenie upatruje w niestandardowych metodach konstrukcji osnowy. Był uczestnikiem ponad 250 wystaw zbiorowych oraz autorem 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Za swoje prace nagrodzony m.in. Grand Prix na 12 Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi w 2007 r. Prowadzi na ASP w Łodzi Pracownię Tkaniny Unikatowej.
     
  • Karolina Hałatek - artystka tworząca instalacje site-specific, obiekty, fotografie i wideo. Odbywała rezydencje w Wielkiej Brytanii, Chinach i Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku jej Scanner Room Video było transmitowane w przestrzeń kosmiczną podczas MONA FOMA Festival, a w 2021 roku jej instalacja Beacon, zamówiona przez Noor Riyadh Festival w Arabii Suadyjskiej, pobiła Światowy Rekord Guinnessa w kategorii Największa Struktura LED. Jedną z jej ostatnich realizacji jest rzeźba świetlna i przestrzeń parku w Tiranie.
     
  • Michał Jankowski - twórca multimedialny, realizuje filmy animowane, dokumentalne, fabularne oraz teledyski dla wytwórni muzycznych oraz niezależnych wykonawców. Realizuje przedstawienia i widowiska teatralne z największymi scenami w Polsce i za granicą jako twórca projekcji teatralnych i multimediów oraz reżyser światła (m.in. Opera Narodowa w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Szekspirowski w Gdańsku).
     
  • Marek Kądziela - muzyk aktywnie koncertujący oraz doświadczony pedagog i animator kultury. Kierownik Instytutu Instrumentalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest dyrektorem artystycznym Volbórka Jazz Festiwal oraz pomysłodawcą cyklu warsztatów słuchania muzyki jazzowej i improwizowanej pt. "Jazzowa Jazda po Łódzkiem", które odbyły się w 11 miastach w województwie łódzkim, w tym w Łodzi. Pomysłodawca i organizator cyklu koncertów "Muzyczne Odkrycia" oraz "Jazzowy Raut".
     
  • Aleksandra Kietla - zaangażowana w działania upowszechniające kulturę w Łodzi oraz promujące łódzką kulturę w Polsce i na całym świecie. Współtworzy Fotofestiwal i Łódz Design Festival. Odpowiedzialna za działania komunikacyjne i tworzenie strategii komunikacji placówek i wydarzeń kulturalnych. Była odpowiedzialna za promocję wystaw polskiego wzornictwa m.in. w Mediolanie, Helsinkach, Sztokholmie, Berlinie, Hongkongu. Zajmuje się wspieraniem działań osób kreatywnych w Łodzi.
     
  • Marcin Podolec - twórca komiksów i animacji, absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Założyciel studia animacji Yellow Tapir Films
    z siedzibą w Łodzi. W komiksie zadebiutował w 2010 roku i do tej pory opublikował kilkanaście albumów w Polsce i za granicą. Jego prace prezentowane były na wielu festiwalach, w tym m.in. na nominującym do Oscara MFFA Chilemonos w Chile, czy Krakowskim Festiwalu Filmowym.

     
  • Wiktor Skok - promotor i organizator koncertów. Od 1989 roku współorganizator cyklu Wunder Wave, niezależnych koncertów integrujących lokalne środowiska alternatywne. Pracował jako publicysta i recenzent w ogólnopolskich magazynach muzycznych, wydaje autorskie fanziny. Współuczestniczył w założeniu klubu DOM i organizacji festiwalu Domoffon. Kurator szeregu wystaw, m.in. w Muzeum Książki Artystycznej, Muzeum Sztuki, Galerii Manhattan.
     
  • Magnus von Horn - reżyser filmowy, którego dzieła prezentowano na wielu festiwalach filmowych. Laureat m.in. Srebrnych Lwów, nagrody za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Paszportu Polityki, Nagród Szwedzkiej Akademii Filmowej. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego film "Dziewczyna z igłą" został zakwalifikowany w 2024 roku do Konkursu Głównego na MFF w Cannes - jako jedna z czterech polskich produkcji w ciągu ostatnich 20 lat.


Szczegółowe informacje o procedurze i przyznanych nagrodach znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej UMŁ – zobacz BIP >>

Polecane aktualności

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Jedynym ich nagrobkiem jest nasza pamięć. W hołdzie pomordowanym na Brusie

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu złożono kwiaty i… więcej

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Kontakt