Zobacz, jak będzie wyglądała część dawnego imperium Karola Scheiblera

W UMŁ zaprezentowano makietę do projektu planu miejscowego dla tzw. posiadeł wodno-fabrycznych na rzece Jasień, który w środę będzie głosowany na sesji Rady Miejskiej.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Prezentacja makiety do projektu planu miejscowego, który w najbliższą środę będzie głosowany na sesji Rady Miejskiej
6 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

To szczególny teren dla Łodzi, bo obejmuje tkankę historyczną dawnych zakładów Karola Scheiblera i był dotychczas przestrzenią fabryczną.

Dzięki opracowaniu planu miejscowego - jak powiedziała z-ca dyr. Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Aneta Tomczak - udało się uporządkować i zaprojektować 24 hektary w rejonie ulic: Kilińskiego-Milionowa-Piotrkowska-Tymienieckiego, nadając mu nowe funkcje. Przede wszystkim otwarto w przestrzeni miejskiej teren, który nie posiadał właściwie żadnego systemu komunikacji. Zaplanowano tam nasadzenia zieleni, określono parametry dotyczące wysokości obiektów i sposobu zabudowy, a przy okazji objęto nadzorem konserwatorskim zabytkową tkankę, ocalałe fragmenty fabryki, w tym unikatową elektrownię z elementami architektury secesyjnej. Plan obejmuje też upamiętnienie wizyty papieża Jana Pawła II w czerwcu 1987 roku w zakładach "Uniontex". 

Projektant z MPU Piotr Świderki podkreślił, że nowy obszar ma pełnić funkcje mieszkalno-usługowe, a jeśli Rada Miejska przyjmie na jutrzejszej (4 lipca) sesji plan miejscowy dla posiadeł wodno-fabrycznych, będzie można rozpocząć proces inwestycyjny i budowlany. To będzie kolejny nowy fragment Łodzi "odzyskany" na potrzeby mieszkańców naszego miasta.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt