Zobacz, jak remont odmienił najstarszą kamienicę w Łodzi

Kończymy remont oficyn zabytkowej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 243. To najstarszy piętrowy murowany dom w Łodzi. W 1835 r. frontowy budynek wzniósł tkacz Bogumił (Gottlieb) Beer. Co ciekawe, jest to... samowola, bo dostał pozwolenie na zbudowanie jedynie parterowego gmachu.

Radosław Jóźwiak / UMŁ
Remont najstarszej kamienicy w Łodzi
5 zdjęć
Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W 2007 r. w kamienicy wybuchł pożar, który strawił dach razem z konstrukcją. Lokatorzy musieli się przeprowadzić, okna zamurowano i zabito deskami. Budynek był w opłakanym stanie. W pierwszej kolejności została wyremontowana kamienica frontowa. Remont generalny objął odnowienie elewacji i rekonstrukcję detali architektonicznych, w tym balkonów, wymianę wszystkich instalacji, wymianę stropów i więźby dachowej, remont klatek, wykonanie izolacji i wykończenie wnętrz. - To jeden z najcenniejszych zabytków, które aktualnie remontujemy w ramach "Mia100 Kamienic" - podkreśla dyrektor Biura Prezydenta Łodzi Tomasz Piotrowski i zaznacza, że miasto zleciło też projekt remontu dla oficyn. Prace pochłonęły dotychczas 10 mln zł

Prace związane z tym budynkiem opóźniły się, bo kamienicę wpisano do rejestru zabytków.  Po ukończeniu całego przedsięwzięcia, pod koniec wakacji, na mieszkańców Łodzi czekać będzie 16 nowo wyremontowanych mieszkań oraz 5 lokali użytkowych.  

Po zakończeniu robót otoczenie najstarszej kamienicy w Łodzi będzie miejscem pełnym zieleni, gdzie główną rolę będzie odgrywać ogromny kasztan znajdujący się na środku podwórka. Obok niego zamontowane zostaną ławki.

Gottlieb Beer zbudował pierwszą piętrową kamienicę w Łodzi 182 lat temu. W późniejszym czasie pełniła ona rolę m.in. szkoły ewangelicko-katolickiej oraz teatru muzycznego "Lutnia". Dziś, gdy ostatnie etapy prac renowacyjnych zbliżają się ku końcowi, mieszkańcy Łodzi mogą się powoli cieszyć nowym klimatycznym miejscem, które niedługo będzie gotowe do zamieszkania.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt