Zobacz, jakie będą wnętrza NCKF. "Stawiamy na film, na światło, na emocje i na przeżywanie wystawy"

Przestrzeń wystawienniczą Narodowego Centrum Kultury Filmowej zaprojektuje konsorcjum pod przewodnictwem nsMoonStudio. Wykonawca koncepcji został wyłoniony w drodze konkursu i jest odpowiedzialny za wykonanie planu oraz opracowanie dokumentacji projektu. Będzie również nadzorował przebieg prac budowlanych, które rozpoczną się pod koniec 2018 roku.

Wizualizacja przestrzeni w NCKF
10 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

- To bardzo ważna i wspaniała chwila w historii NCKF. Umowa została podpisana. Prace były bardzo ciężkie, mamy bardzo mało czasu, przed nami okres intensywnej pracy. Przygotowujemy bardzo nowocześnie pomyślany harmonogram i program zarządzania całym projektem. Potem czeka nas budowa, tak abyśmy pod koniec 2019 roku stali się  najlepszą tego rodzaju placówką w Europie - mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Koncepcja przygotowana przez nsMoonStudio opiera się - podobnie jak język filmu - na grze światła i cienia, jasności i ciemności oraz kontrastach pomiędzy bielą i czernią. Ma jasny i klarowny przekaz architektoniczny, choć nie jest łatwa do odczytania. Zaprojektowana jest tak, aby wpisywała się w obecną konstrukcję odrestaurowanego budynku i stwarzała możliwości modyfikacji oraz korekty według przyszłych potrzeb ekspozycyjnych.

- Stawiamy na film, na światło, na emocje i na przeżywanie wystawy. Wspólnie z inwestorem chcielibyśmy, żeby widzowie mogli poprzez konstrukcję ekspozycji, przez bycie w jej wnętrzu, przez filmową podróż przeżywać relacje z architekturą. Chcemy, by mieli możliwość naprawdę poznawać wszystko od podstaw, co to jest film, jak jest skonstruowany i dlaczego. Te cechy w sposób wiodący staraliśmy się w tym projekcie eksponować - tłumaczy Piotr Nawara z nsMoonStudio. Jednocześnie zapewnia, że firma ma doświadczenie zarówno architektoniczne, jak i ekspozycyjne. msMoonkStudio realizowało podobne projekty w Berlinie, Sankt Petersburgu i Frankfurcie.

Stworzenie wnętrz, aranżacja wystaw i przygotowanie oferty dydaktyczno-rozrywkowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie. W planach jest realizacja trzech wystaw stałych poświęconych technologii filmowej, historii polskiego kina i procesom powstawania filmu. Ostatnia będzie miała charakter warsztatowy i interaktywny, istotą drugiej będzie narracja, zaś pierwszej multimedia, audiowizualność i nowinki techniczne. Narodowe Centrum Kultury Filmowej to także kino i multimedialna biblioteka. Dla zwiedzających otwarte zostanie w drugiej połowie 2019 roku.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt