Z powodu zamknięcia ZOO nie możemy widywać się z Wami osobiście podczas warsztatów organizowanych w naszym ogrodzie, dlatego narodził się pomysł stworzenia materiałów wizualnych "ZOObacz jakie to łatwe". Będziemy w nich prezentować pomysły na kreatywne pokonanie nudy - prace plastyczne, łamigłówki, gry. Dziś czas na wielkanocną wykreślankę.
Z diagramu wykreśl 16 wyrazów związanych ze świętami Wielkanocnymi. Są one wpisane pionowo lub poziomo, niektóre wyrazy trzeba czytać wspak, czyli od tyłu. Słowo WIOSNA nie bierze udziału w wykreślance. Pozostałe litery czytane rzędami, utworzą rozwiązanie – nazwy pięciu gatunków ptaków zwiastujących wiosnę. Poniżej znajdziecie krótkie opisy gatunków z rozwiązania naszej zabawy. Dopasujcie opisy do nazw ptaków. Powodzenia!
Jego wiosenny śpiew słychać nad polami i łąkami już na przełomie lutego i marca, związany jest z krajobrazem rolniczym, gniazdo buduje bezpośrednio na ziemi w - trawie lub w zbożu.
Osiąga wzrost nawet 130 cm – jest większy od swego kuzyna o czerwonych nogach. Głos zwany klangorem – rozlega się na przełomie lutego i marca. Gniazdo zbudowane jest z trzcin i sitowia, zazwyczaj zakładane na podmokłych terenach i bardzo dobrze ukryte.
Gniazdo buduje na słupach energetycznych, budynkach i drzewach, może ono ważyć 500 kg i mieć średnicę nawet 2 m! Dorosłe ptaki osiągają nawet 120 cm wzrostu, żaby zjada tylko wtedy, gdy nie ma dostępu do innego pokarmu – gryzoni i bezkręgowców.
Gniazdo „muruje” ze śliny zmieszanej z gliną lub błotem. Buduje je w rynnach, na balkonach, pod lub nad oknami. Zazwyczaj powraca do kraju w połowie kwietnia.
Śpiewa wczesną wiosną z szeroko otwartym dziobem i rozłożonymi skrzydłami, potrafi świetnie naśladować różne dźwięki, w tym głosy innych ptaków. Gniazduje w dziuplach lub budkach lęgowych.
#zoobaczjakietołatwe