Udział w spisie można wziąć poprzez formularz umieszczony na stronie internetowej GUS spis.gov.pl. Sam spis trwa krótko ok. 5 minut, a pytania dotyczą m.in. cech demograficznych (płeć, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, kraj urodzenia i posiadanego obywatelstwa), narodowości, języka, wyznania, wykształcenia i zatrudnienia, roku przyjazdu do Polski, niepełnosprawności czy warunków mieszkaniowych.
W Łodzi, dla osób które chcą dokonać samospisu, a aktualnie nie mają dostępu do Internetu lub komputera rozszerzono działalność specjalnych miejsc spisowych i aktualnie są one dostępne:
- w Urzędzie Miasta Łodzi codziennie w punktach przy ul. Piotrkowskiej 113, Piotrkowskiej 110, Zachodniej 47 oraz Piłsudskiego 100 oraz dodatkowo do połowy września uruchomione zostały mobilne punkty:
* w poniedziałki, wtorki i piątki przy ul. Piotrkowskiej na wysokości al. Schillera,
* we środy i czwartki przed budynkiem przy al. Piłsudskiego 100,
* codziennie przed budynkiem przy ul. Zachodniej 47,
* codziennie na rynku Górniak wejście od ul. Piotrkowskiej,
- w Urzędzie Statystycznym w Łodzi przy ul. Suwalskiej 29.
Można również, bez wychodzenia z domu, skorzystać z opcji “spisz się przez telefon” na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 pod numerem: 22 279 99 99.
Jednocześnie przypominamy, że gdy nie dokonasz samospisu zadzwoni bądź przyjdzie do Ciebie rachmistrz, a wtedy możliwości dokonania samospisu zostają wyłączone. Rachmistrzowie będą dzwonić wyłącznie z numerów telefonu: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.
Tożsamość rachmistrza można potwierdzić na stronie GUS.
Uprzejmie prosimy o przekazanie informacji o dodatkowych możliwościach spisania się osobom zainteresowanym (m.in. krewnym, znajomym) a także zachęcamy do pomocy Państwa bliskim przy realizacji spisu.