ZWiK Łódź bada czystość łódzkiej deszczówki. Próbki pobiera z kanałów 14 rzek

Wiosenne opady deszczu umożliwiają kontrolowanie jakości deszczówki spływającej z miasta do łódzkich rzek. Pobory próbek do badań laboratoryjnych wykonuje się tylko podczas występowania opadów – pracownicy ZWIK Łódź przeprowadzają je na wylotach kanałów deszczowych do 14. łódzkich rzeczek.

fot. ZWiK Łódź
Zbiór próbek deszczówki odbywa się tylko podczas opadów

Przy okazji sprawdzają, czy ktoś nielegalnie odprowadza miejskimi kolektorami deszczowymi ścieków bytowych lub przemysłowych.

Zgodnie z obowiązującym prawem spływająca z ulic i dachów budynków deszczówka musi mieć określone parametry czystości. Zanim przez kanały deszczowe trafi do rzek podlega wstępnemu oczyszczeniu – przepływa bowiem przez osadniki wpustów ulicznych, podczyszczalnie i separatory. Ich zadaniem jest wychwytywanie z wód opadowych lub roztopowych piasku, zawiesin i substancji ropopochodnych. System podczyszczania deszczówki ma zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne łódzkich rzeczek.

Próbki do badań laboratoryjnych pochodzą z 210 wylotów kanałów deszczowych do rzek. Na wszystkie z nich wydane są specjalne pozwolenia wodnoprawne. Najwięcej punktów poboru próbek usytuowano na rzekach: Olechówce – 20,  Sokołówce – 17 i na Łódce – 12. ZWIK Łódź kontroluje jakość deszczówki na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi.

W pobranych próbkach badany jest poziom zawiesiny ogólnej i węglowodorów ropopochodnych. Wyniki badań trafiają do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz do Urzędu Miasta Łodzi. W przypadku wykrycia przekroczenia norm jakości wszczynane są poszukiwania źródła zanieczyszczeń. W ciągu ostatnich lat miał miejsce tylko jeden przypadek przekroczenia dopuszczalnych norm czystości deszczówki spływającej do rzek. W roku 2020 wykryto nielegalny zrzut ścieków ropopochodnych przez kanał deszczowy do rzeki Ner.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt