ZWiK Łódź bada czystość łódzkiej deszczówki. Próbki pobiera z kanałów 14 rzek

Wiosenne opady deszczu umożliwiają kontrolowanie jakości deszczówki spływającej z miasta do łódzkich rzek. Pobory próbek do badań laboratoryjnych wykonuje się tylko podczas występowania opadów – pracownicy ZWIK Łódź przeprowadzają je na wylotach kanałów deszczowych do 14. łódzkich rzeczek.

fot. ZWiK Łódź
Zbiór próbek deszczówki odbywa się tylko podczas opadów

Przy okazji sprawdzają, czy ktoś nielegalnie odprowadza miejskimi kolektorami deszczowymi ścieków bytowych lub przemysłowych.

Zgodnie z obowiązującym prawem spływająca z ulic i dachów budynków deszczówka musi mieć określone parametry czystości. Zanim przez kanały deszczowe trafi do rzek podlega wstępnemu oczyszczeniu – przepływa bowiem przez osadniki wpustów ulicznych, podczyszczalnie i separatory. Ich zadaniem jest wychwytywanie z wód opadowych lub roztopowych piasku, zawiesin i substancji ropopochodnych. System podczyszczania deszczówki ma zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne łódzkich rzeczek.

Próbki do badań laboratoryjnych pochodzą z 210 wylotów kanałów deszczowych do rzek. Na wszystkie z nich wydane są specjalne pozwolenia wodnoprawne. Najwięcej punktów poboru próbek usytuowano na rzekach: Olechówce – 20,  Sokołówce – 17 i na Łódce – 12. ZWIK Łódź kontroluje jakość deszczówki na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi.

W pobranych próbkach badany jest poziom zawiesiny ogólnej i węglowodorów ropopochodnych. Wyniki badań trafiają do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz do Urzędu Miasta Łodzi. W przypadku wykrycia przekroczenia norm jakości wszczynane są poszukiwania źródła zanieczyszczeń. W ciągu ostatnich lat miał miejsce tylko jeden przypadek przekroczenia dopuszczalnych norm czystości deszczówki spływającej do rzek. W roku 2020 wykryto nielegalny zrzut ścieków ropopochodnych przez kanał deszczowy do rzeki Ner.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt