Życzymy, by każdy z nas odnalazł dziecko w sobie i umiał je pokochać!

W naszej pracy każdego dnia spotykamy dzieci mocno poturbowane przez życie. W ich historiach dzieciństwo nie łączy się ze słowem „beztroskie”. Wręcz przeciwnie - jest pełne cierpienia, bólu, poczucia winy, wstydu i lęku tak strasznego, że aż trudno sobie wyobrazić.

Kilkulatki trafiające do łódzkich domów dziecka czasem nawet nie wiedzą, jak to jest być dzieckiem. Potrafią brać odpowiedzialność za młodsze rodzeństwo i za pijanych rodziców.

Wiedzą, że trzeba być czujnym i że można ufać tylko sobie. Często dopiero po zamieszkaniu w placówce lub w rodzinie zastępczej odzyskują najpierw poczucie bezpieczeństwa i swoją godność, a później powolutku mogą nauczyć się bycia dzieckiem. Puszczają kontrolę, przestają wciąż pilnować małej siostrzyczki i dopytywać, czy braciszek jadł obiad. Zaczynają się bawić, uśmiechać, cieszyć chwilą spędzoną na huśtawce i mają wielką frajdę, gdy wpadną w kałużę.

Dzieciom z bagażem trudnych doświadczeń życzymy, by każdego dnia walizki z ich przeszłością stawały się coraz lżejsze i coraz płynniej sunęły po chodniku. Kochane Dzieci, odzyskajcie swoje dzieciństwo i cieszcie się nim najpiękniej, jak umiecie!

Drodzy Dorośli, bądźmy mądrymi towarzyszami dla dzieci: i tych, które sami wychowujemy, i tych, które spotykamy na swojej życiowej drodze w przedszkolach, szkołach, szpitalach i poradniach.

A sami dla siebie zachowajmy w sobie trochę dziecka już na zawsze. Nie próbujmy dorosnąć tak na 100 procent. Niech nasze wewnętrzne dziecko pomaga nam w odczuwaniu radości życia i zachwytu nad pięknem tego świata. A my kochajmy to nasze dziecko z całego serca!

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt