42. Festiwal Szkół Teatralnych

autor:

20.05.2024

42. Festiwal Szkół Teatralnych odbędzie się w Łodzi w dniach 20-26 maja. Festiwal jest najważniejszym i najstarszym w Polsce przeglądem spektakli dyplomowych, które przygotowują studenci państwowych szkół teatralnych. Organizatorem wydarzenia jest Szkoła Filmowa w Łodzi, a jego pomysłodawcą wydarzenia był Jan Machulski.

42. Festiwal Szkół Teatralnych

HARMONOGRAM Festiwalu

Link do wydarzenia

Metaforyczna konfrontacja, która wymaga i śmiałości, i dojrzałości. Jedyny taki egzamin w życiu – przed publicznością i krytykami. Studenci i studentki szkół teatralnych, dyplomanci, ostatni raz w akademickim składzie. Zobaczmy ich u progu dorosłości!
Jeszcze nie tak dawno kosztowali pierwszy smak sukcesu – indeks szkoły teatralnej. Doskonale wiedzą, dokąd potrafi zaprowadzić wytrwałość. Lata rzemieślniczej pracy, wyczerpujących treningów, wszechstronnych interpretacji, eksploracji własnych sił i słabości. W pracy zawodowej aktor/ka podejmuje szereg decyzji. A decyzja to jednocześnie i piętno, i przywilej dorosłości. Przyszedł czas na finał.
Decyzja, żeby w erze medialnego jazgotu tworzyć prawdziwy teatr – nosi znamiona odwagi. Wypatrujmy ich odważnych kreacji!
W trakcie festiwalu zostanie pokazanych 15 spektakli dyplomowych, przygotowanych przez studentów: Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu, Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Teatralnej w Warszawie Filii w Białymstoku oraz Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi!

Odważne decyzje podejmie również jury w składzie: Wojciech Faruga, Jacek Kopciński, Anka Sasnal, Agnieszka Smoczyńska oraz Eliza Kujan (MKiDN), które wyłoni tegorocznych zwycięzców.
Spektakle będą grane w przestrzeniach dobrze w Łodzi znanych: Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, Teatrze Studyjnym, Teatrze Lalek Arlekin oraz w Szkole Filmowej w Łodzi.
W ramach wydarzenia towarzyszącego „Laureaci FST na wielkim ekranie” obejrzymy filmy z kreacjami aktorów i aktorek, którzy moment inicjacji artystycznej mają już za sobą. Po projekcjach zapraszamy na spotkania z ich udziałem. Uwaga: na projekcje i spotkania wstęp wolny!
Wstęp wolny obowiązuje również na pozostałe wydarzenia towarzyszące: spotkanie z Jury 42. FST, spektakle offowe, pokaz warsztatów dramaturgicznych przygotowanych we współpracy z Agencją Dramatu i Teatru oraz projekcję filmu dokumentalnego ZOSTAĆ AKTOREM, reż. Karol Włudarczyk, Barbara Fronc.

Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju - po raz pierwszy odbył się 42 lat temu z inicjatywy Jana Machulskiego.
Wśród dotychczasowych jego laureatów znajdują się m.in. Kinga Preis, Dorota Segda, Zbigniew Zamachowski, Adam Woronowicz, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Michał Żebrowski i Borys Szyc.
Dla studentów szkół teatralnych łódzki festiwal to pierwsza w życiu aktorskim okazja do konfrontacji z profesjonalną sceną, krytyką oraz publicznością. Młodzi aktorzy stają przed publicznością w kluczowym dla nich momencie – tuż przed zakończeniem etapu edukacji, jednocześnie – chwilę przed rozpoczęciem zawodowej drogi. Dyplomowym kreacjom aktorskim przyglądają się również ci, od których pozytywnych recenzji zależeć może zawodowe życie przyszłych absolwentów wydziałów aktorskich – dyrektorzy artystyczni teatrów, reżyserzy teatralni i reżyserzy filmowych castingów.

Więcej informacji: festiwalszkolteatralnych.pl

ORGANIZATOR
Szkoła Filmowa w Łodzi

WSPÓŁORGANIZATORZY
Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie
Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie Filia w Bytomiu
Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie Filia we Wrocławiu
Akademia Teatralna w Warszawie
Akademia Teatralna w Warszawie Filia w Białymstoku
Teatr Studyjny w Łodzi
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Zadanie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego
Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi

PATRONATY HONOROWE
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz
Wojewoda Łódzki, Dorota Ryl
Prezydent Miasta Łodzi, Hanna Zdanowska

PARTNERZY
Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi, Bank Millennium, Grupa Uni-Lex, TOYA, Opus Film, EC1 Łódź - Miasto Kultury, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Łódź Miasto Filmu UNESCO, Związek Zawodowy Aktorów Polskich ZZAP, Uniwersytet Łódzki, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Agencja Dramatu i Teatru ADiT, MPK Łódź

PATRONATY MEDIALNE
TVP Kultura, Gazeta Wyborcza, TVP Łódź, Radio Łódź, TV Toya, Łódź.pl, Plaster Łódzki, Dziennik Teatralny, E-Teatr.pl, Teatr, Chodźże Do Teatru, Teatralny.pl, Teatr Dla Wszystkich
Autor oprawy graficznej 42.FST: Krzysztof KUKI Iwański

Zobacz również:

piątek, 24 października 2025

Park Miliona Świateł w Orientarium ZOO Łódź

Park Miliona Świateł powraca do Łodzi! Po raz kolejny magiczna iluminacja rozświetli Orientarium Zoo Łódź, zamieniając je w bajkową krainę pełną kolorów, dźwięków i fantastycznych stworzeń. więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
24.10.2025 - 01.03.2026 17:00

niedziela, 23 listopada 2025

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko w Manufakturze 23 listopada przyjmie pierwszych łyżwiarzy. Na lodowej tafli o powierzchni ponad 600 mkw będzie można ślizgać się przez 7 dni w tygodniu. Lubiana atrakcja zostanie na rynku… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
23.11.2025 - 15.02.2026 10:00

czwartek, 27 listopada 2025

"Dobre rzeczy" - świąteczny pop-up Łódź Design Festival w Manufakturze

Okres końca roku to czas obdarowywania – ale też refleksji nad tym, co naprawdę warto dawać. Wystawa pokazuje, że dobry prezent może być zarówno rzeczą, jak i gestem. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
27.11.2025 - 16.01.2026 00:00

piątek, 28 listopada 2025

13. AŻ Festiwal | Sala Koncertowa Akademii Muzycznej

28 listopada – 20 grudnia 2025. więcej

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (ul. Żubardzka 2a)
28.11.2025 - 20.12.2025 00:00

poniedziałek, 1 grudnia 2025

Różnorodne zajęcia z Miejską Strefą Kultury

Składamy się aż z 15 filii, tworząc sprawnie funkcjonującą instytucję o charakterze kulturalno-artystycznym. Pragniemy integrować, inspirować i aktywizować wszystkich mieszkańców Łodzi. Na potęgę! więcej

Łódź
01.12.2025 - 06.12.2025 00:00

wtorek, 2 grudnia 2025

Frytkomania, czyli wyjątkowy festiwal na Fali

W grudniu, gdy George Michael znów podaruje serce nie tej, co trzeba, w Aquaparku Fala zapanuje klimat jak na nadmorskim deptaku w środku lata – wszystko za sprawą festiwalu frytek! więcej

Aquapark FALA (Łódź al. Unii Lubelskiej 4)
02.12.2025 - 23.12.2025 09:00

środa, 3 grudnia 2025

Zawody Mikołajkowe po raz dziewiętnasty na Lodowisku Bombonierka

Najstarsza impreza cykliczna w Polsce znów połączona z eliminacjami do PGE Pucharu Polski Młodzików. więcej

Lodowisko Bombonierka (Łódź, ul. Stefanowskiego 28)
03.12.2025 - 06.12.2025 00:00

czwartek, 4 grudnia 2025

19. Festiwal Puls Literatury

Tegoroczny festiwal Puls Literatury odbywa się pod hasłem „Rewolucja/Obiecana”, z jednej strony odnoszącym się do Władysława Reymonta (któremu w setną rocznicę śmierci poświęcimy cały festiwalowy… więcej

Łódź
04.12.2025 - 14.12.2025 00:00

piątek, 5 grudnia 2025

Wystawa "Magia Świąt Bożego Narodzenia" w Ogrodzie Botanicznym

Zapraszamy na wyjątkową zimową wystawę, podczas której można będzie odkryć piękno ręcznie wykonanych stroików i świątecznych dekoracji z naturalnych materiałów. więcej

Ogród Botaniczny w Łodzi (ul. Krzemieniecka 36/38)
05.12.2025 - 14.12.2025 09:00

sobota, 6 grudnia 2025

Mikołajki w Porcie Łódź

Świętujemy Mikołajki w Porcie Łódź! Przygotowaliśmy moc świątecznych atrakcji, które wywołają uśmiech na twarzach zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Co czeka na naszych gości? więcej

Port Łódź (ul. Pabianicka 245)
06.12.2025 08:00
Kontakt