To opowieść o życiu na przecięciu kultur i języków oraz o sztuce, która powstaje z ruchu, niepokoju i nieustannego przekraczania granic.
Twórczość Lagtaâ obejmuje dwie dekady intensywnych poszukiwań – od lat 60. do początku 80. — kiedy poezja bywała bronią, język polem walki, a sztuka narzędziem oporu. W książce znajdziemy zarówno jego teksty, jak i fotografie dokumentujące drogę twórczą artysty: między Marokiem a Polską, pomiędzy politycznym aktywizmem, praktykami konceptualnymi, poezją konkretną i filmem. To historia, w której splatają się ruchy trójkontynentalne, marokańska opozycja intelektualna i łódzka awangarda.
Publikacja zawiera także komentarze oraz analizy przygotowane przez Abdelkadera Lagtaâ, krytyka literackiego Khalida Lyamlahy’ego, filmoznawczynię Léę Morin i historyka sztuki Przemysława Strożka, którzy osadzają dorobek artysty w szerszej perspektywie globalnych przepływów kulturowych.
W rozmowie udział wezmą:
- Abdelkader Lagtaâ – reżyser, pisarz, artysta, bohater publikacji
- Przemysław Strożek – współredaktor publikacji "„Abdelkader Lagtaâ. Nieustająca podróż”", historyk sztuki i badacz awangard europejskich i afrykańskich, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, współpracownik naukowy Archiv der Avantgarden w Dreźnie
- Magda Lipska – kuratorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, redaktorka publikacji "Hope Is of a Different Color: From the Global South to the Łódź Film School "opowiadającej o programie stypendialnym dla globalnego Południa realizowanym w Polsce Ludowej w czasie Zimnej Wojny
- Prowadzenie: Tomasz Poborca – badacz, krytyk i autor tekstów o filmie, kurator filmowy w Narodowym Centrum Kultury Filmowej, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, gdzie przygotowuje rozprawę na temat obrazów Globalnego Południa w czasopiśmiennictwie filmowym Polski Ludowej
Z podziękowaniami dla współredaktorek książki: Lei Morin i Sary Lagnaoui, Khalida Lyamlahy´ego, tłumaczek Olgi Byrskiej i Bożeny Lagtyy oraz Kamy Sokolnickiej za opracowanie graficzne.
ms¹, ul. Gdańska 43, sala edukacyjna
5 grudnia 2025 (piątek), g. 18.00
wstęp: 5 zł
więcej o wydarzeniu:
https://msl.org.pl/abdelkader-lagtaa-nieustajaca-podroz-1
---
Książka dostępna do zakupu w Naszej Księgarni, ms2, ul. Ogrodowa 19
Kontakt:
tel.: (00 48 42) 634 82 98
ksiegarniams2@msl.org.pl

