Zajmuje się wykonywaniem zdjęć rentgenowskich ziaren i fragmentów tkanek, zdeponowanych w ośrodkach, używając tamtejszej aparatury służącej do prześwietlania próbek w celu dokonania oceny ich przydatności. Następnie układa z tych zdjęć kolaże. Możliwości najnowszych technologii pozwalają jej na ujrzenie tego, co niewidzialne dla ludzkiego oka, nadając powiększonym zdjęciom RTG niewiarygodną moc, która przyświeca jej refleksji nad rolą nauki i czynnika ludzkiego w praktyce przechowywania genów w odniesieniu do złożonych zagadnień z dziedziny filozofii, antropologii i ekologii.
Dorith Dorethy – urodzona w Houston, w stanie Teksas. Absolwentka Uniwersytetu Rice’a oraz Yale, gdzie studiowała fotografię. Od 1996 wykłada na Uniwersytecie Północnego Teksasu. Laureatka m.in.: Stypendium Fundacji Fulbrighta, Japonii oraz Guggenheima (2012), grantów ufundowanych przez U.S. Department of the Interior (Departament Spraw Wewnętrznych) oraz Arts Commission (Komisję ds. Sztuki) stanu Indiana. Jej prace, znajdujące się w wielu kolekcjach stałych, prezentowane były na wystawach organizowanych przez Museum of Art w Tucson, Museum of Photography w Rafaeli, Museum Belvédère w Holandii, Museum of Art w Santa Fe, Bluecoat w Liverpoolu, Centro de Fotografía na hiszpańskiej Teneryfie oraz podczas Biennale Fotografii Encuentros Abiertos w Buenos Aires. Zdjęcia jej autorstwa ukazały się na łamach następujących magazynów i portali: the New Yorker Photo booth, American Way, Smith Journal, Feature Shoot, SHFT, Oxford American Journal, SPOT, Fraction Magazine oraz Raw File. Ostatnie wystąpienia: TEDxMonterey (2013), przemówienie programowe na National Photography Symposium w Liverpoolu (2011), wystąpienie gościnne w ramach konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie South Central - Society for Photographic Education (2012).
Fotofestiwal powstał w 2001 roku, jako jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Była to spontaniczna inicjatywa studentów i wykładowców socjologii. Od tamtej pory zmieniła się nie tylko fotografia, ale także sposoby organizowania wydarzeń kulturalnych. Zmienia się także Fotofestiwal - inaczej myślimy o programie, inaczej pracujemy, inne potrzeby mają nasi widzowie. Fotofestiwal zawsze jest jednak przestrzenią do prezentacji różnych form i rodzajów fotografii, forum dyskusji o sztuce i społeczeństwie, motywacją do poszukiwania alternatywnych metod mówienia o fotografii i jej eksponowania. Aprzede wszystkim jest miejscem spotkań.
Tegoroczna edycja - Fotofestiwal 2018 w centrum uwagi stawia relacje łączące naturę i człowieka, włączając się tym samym w aktualną dyskusję nad rozwojem świadomości ekologicznej. Podczas Fotofestiwalu 2018 będzie można przyjrzeć się nie tylko globalnym problemom ekologicznym oraz rozwiązaniom, które mają zapewnić przetrwanie człowieka, ale także zobaczyć samą naturę w jej nieskończonych i ciągle zadziwiających formach.
Więcej informacji na stronie Festiwalu i na facebookowym wydarzeniu.
Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej
Współorganizatorzy: Miasto Łódź, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi, Łódź Art Center
Czas i miejsce:
21 czerwca (czwartek) - 1 lipca niedziela 2018
Fabryka sztuki w Łodzi/ Art_Inkubator /Budynek C2 / Galeria Fabryki Sztuki /
90-365 Łódź, ul. Tymienieckiego 3
tel. + 48 (42) 207 35 70
e-mail: art_in@fabrykasztuki.org
http://www.artinkubator.com
www.fotofestiwal.com
Przypominamy, że w poniedziałki większość instytucji kultury jest zamknięta dla zwiedzających. Prosimy sprawdzić na ich stronach dni i godziny otwarcia