W ramach akcji Dotknij Teatru 2022 zapraszamy na warsztat metodyczny "Prawo do teatralnej porażki. Kreatywne strategie pracy z porażką̨ w doświadczeniu twórców teatru szkolnego" – warsztat dla animatorów kultury z wykorzystaniem technik teatralnych i filozofii Parkour.
Porażka w życiu nastolatków bardzo często uzyskuje wymiar traumatyczny, a w związku z tym niesie ze sobą długofalowe konsekwencje uprzedzeń i strachu przed podejmowaniem kolejnych działań. Praktyka teatralna ma w sobie zapisane silne ryzyko porażki, niemal jest od niej nierozłączna. W teatrze amatorskim zwłaszcza stres przed wystąpieniem publicznym dotyczy młodych aktorów, a reżyserów czy instruktorów często hamuje strach przed wpadką artystyczną. Strach przed publicznością towarzyszy aktorom od zawsze.
Autorski warsztat Anny Ciszowskiej (pedagożki teatralnej) i Kuby Adamowskiego (kaskadera i instruktora Parkour) w oryginalny sposób połączy metodykę pracy teatralnej z filozofią pokonywania przeszkód wypracowaną przez Parkour, by dać skuteczne narzędzia do pracy z lękiem, uprzedzeniami i biernością.
Parkour jest aktywnością ruchową polegającą na pokonywanie przeszkód terenowych z wykorzystaniem tylko naturalnych zdolności fizycznych praktykującego. Ta obecnie bardzo popularna i szeroko dostępna aktywność uprawiana zwłaszcza w miastach, buduje społeczności i realizuje funkcje terapeutyczne oraz resocjalizacyjne. Warsztat będzie zawierał części analityczne i treningowo fizyczne, jego celem jest doświadczanie sukcesu w pracy z porażką oraz zebranie wiedzy, jak pracować z nastolatkiem, by pokonywać jego urazy i lęki. Połączenie w pedagogice teatru technik teatralnych z filozofią Parkour jest autentyczną innowacją, którą Ciszowska z Adamowskim realizują w Polsce po raz pierwszy . Warsztat kierowany do opiekunów zespołów teatralnych, nauczycieli, reżyserów oraz rodziców.
Anna Ciszowska – teatrolożka, reżyserka teatru dzieci i młodzieży, pedagog teatralny i animatorka kultury. Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego i Studium Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w PWST im. L. Solskiego w Krakowie (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu). Koordynatorka i pomysłodawczyni projektu Dotknij teatru – łódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Obecnie dyrektorka Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.
Kuba Adamowski – certyfikowany instruktor Parkour z piętnastoletnim doświadczeniem w praktyce. Animator, instruktor samoobrony, posiadacz niebieskiego pasa Kombat Kalaki. Absolwent szkoły kaskaderów „13”. Współzałożyciel klubu Parkour Wrocław, członek grupy Parkour Generations w Londynie w latach 2012-2014, pierwszy polski instruktor z certyfikatem ADAPT. Od 2012 aktywny w Polsce, Anglii doświadczony w pracy indywidualnej, jak z dużymi grupami, tak z dziećmi, jak dorosłymi.
26.03 SOBOTA
11:00 – 17:00 | Prawo do teatralnej porażki. Kreatywne strategie pracy z porażką̨ w doświadczeniu twórców teatru szkolnego.
Miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56
Organizator: AOIA
Zapisy: e-mail: edukacja@aoia.pl
29.03 WTOREK
17:00 – 21:00 | Teatr jako arsenał narzędzi edukacyjnych i metod pracy z życiem | Warsztat metodyczny dla animatorów kultury prowadzenie:
Miejsce: Teatr Pinokio w Łodzi, ul. Mikołaja Kopernika 16, 90-503 Łódź
Organizator: AOIA
Zapisy e-mail: edukacja@aoia.pl
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Pełen program DT 22 wraz z harmonogramem, warunkami uczestnictwa znajdziecie Państwo od 10.03.2022 na www.dotknijteatru.pl, www.aoia.pl, FB AOIA i FB DT . Udzielamy informacji mailowo ( sekretariat@aoia.pl ) lub telefonicznie 574 270 096, 426 332 641.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian
w programie.
Projekt jest sfinansowany z środków Urzędu Miasta Łodzi.