Lata PRL-u nie były łaskawe dla twórców filmowych. Reżyserzy, niczym członkowie sekcji gimnastycznej, musieli nauczyć się wielu akrobatycznych figur, by uniknąć starcia z władzą. Jednocześnie to właśnie w tych trudnych czasach powstały największe polskie dzieła fabularne i dokumentalne, rodzime filmy były popularne za granicą, a gwiazdy kina Polski Ludowej do dziś świecą najjaśniejszym blaskiem.
Krytyk filmowy i dziennikarz Piotr Czerkawski rozmawia z reżyserami, którzy na stałe wpisali się w historię polskiej kinematografii. Jerzy Hoffman, Kazimierz Kutz, Marek Piwowski, Jerzy Antczak, Jerzy Gruza, Marek Piestrak, Wojciech Marczewski, Janusz Kondratiuk, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Magdalena Łazarkiewicz, Maria Zmarz-Koczanowicz i Janusz Zaorski przedstawiają strategie przetrwania w niezbyt przyjaznym czasie i przeprowadzają nas przez trudny okres transformacji. Drżące kadry to dowcipna i barwna opowieść o życiu i duchu tej pozornie szarej epoki.
Po spotkaniu pokaz filmu Hydrozagadka w reżyserii Andrzeja Kondratiuka.
fot. mat. Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Muzeum Kinematografii w Łodzi jest jedynym w Polsce, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Samodzielną działalność prowadzi od 1 kwietnia 1986 roku, choć faktycznie powołane zostało do życia już dziesięć lat wcześniej jako Dział Kultury Filmowej w Muzeum Historii Miasta Łodzi. Jego założycielem i pierwszym dyrektorem (do 2000 r.) był dr Antoni Szram.
/Więcej informacji na stronie Muzeum Kinematografii/
Dodatkowe informacje:
więcej informacji na stronie Muzeum Kinematografii i na facebookowym wydarzeniu.
Po spotkaniu pokaz filmu Hydrozagadka w reżyserii Andrzeja Kondratiuka.
Wstęp wolny.
Organizator: Muzeum Kinematografii
Czas i miejsce:
4 października (piątek) 2019, godz. 17:00-20:00
Muzeum Kinematografii w Łodzi/ Kino Kinematograf
90-312 Łódź, Plac Zwycięstwa 1
tel. +48 (42) 674 09 57
tel. +48 (42) 203 24 50 - kasa muzeum, rezerwacje, kino
e-mail: muzeum@kinomuzeum.pl
e-mail: rezerwacja@kinomuzeum.pl
http://kinomuzeum.pl