Dziady, dybuki i mieszańce. O odkrywaniu korzeni z Andrzejem Stankiewiczem i Jarosławem Kurskim w Centrum Dialogu

autor:

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

27.03.2025

Centrum Dialogu zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Ocaleliśmy. I co dalej?”, które odbędzie się 27 marca (czwartek) o godz. 18.00.

Dziady, dybuki i mieszańce. O odkrywaniu korzeni z Andrzejem Stankiewiczem i Jarosławem Kurskim

W jaki sposób kształtuje nas rodzina historia i jak o niej opowiadamy? Dokąd mogą zaprowadzić poszukiwanie własnych korzeni? Wreszcie o tym, czy historia przez duże „H” dzieje się z dala od nas.

Tym razem głos na temat powojennych losów społeczności (nie tylko) żydowskich zabiorą: Andrzej Stankiewicz, profesor inżynierii chemicznej pochodzący z łódzkiej polsko-żydowskiej rodziny, autor książki „Mieszaniec”, oraz Jarosław Kurski, publicysta, dziennikarz, do 2023 roku  zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”,  autor nagradzanych „Dziadów i dybuków”.

Wstęp wolny.

Wydarzenie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.


Andrzej Stankiewicz jest emerytowanym profesorem i byłym dyrektorem instytutu inżynierii chemicznej na Uniwersytecie Technicznym w Delft (Holandia). Urodzony w 1954 roku w Łodzi z polsko-żydowskiego małżeństwa. Jego dziadek ze strony ojca był przedwojennym łódzkim przemysłowcem, zaś dziadek ze strony matki – prawnikiem – oskarżał m.in. w powojennych procesach oprawców łódzkiego getta.  Profesor Stankiewicz studiował inżynierię chemiczną na Politechnice Warszawskiej. Rozgłos w międzynarodowym środowisku naukowym przyniosły mu pionierskie prace badawcze oraz liczne artykuły i monografie z zakresu intensyfikacji procesów chemicznych. Był m.in. jednym z pierwszych polskich naukowców uhonorowanych prestiżową europejską ERC Advanced Investigator Grant. Po przejściu na emeryturę pozostaje aktywny naukowo, prowadząc projekty i wykłady w jego warszawskiej Alma Mater.

Ponad dziesięć lat temu Andrzej Stankiewicz rozpoczął badania dziejów swojej rodziny. Badania te zaowocowały książką „Mieszaniec” wydaną w 2023 roku przez wydawnictwo Sorus.

Jarosław Kurski  gdańszczanin, latach 2007–2023 zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Ukończył prawo. Należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Aresztowany w stanie wojennym. Członek redakcji „Solidarności”, podziemnego pisma regionu gdańskiego, którego pierwszy numer ukazał się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Pracował dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE i w „Tygodniku Gdańskim”. Był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. W sprzeciwie wobec „wojny na górze” zrezygnował z pracy. Opublikował Wodza, polityczny portret przewodniczącego „S” na tle ówczesnych wydarzeń. Od stycznia 1991 r. publicysta „Wyborczej”, a od 2006 r. jej wicenaczelny. Prowadził rozmowy polityczne w Polsacie, TVP i TOK FM. Autor esejów o Raymondzie Aronie Pokój z widokiem na historię oraz biografii Jan Nowak-JeziorańskiKurier wolności oraz książki „Dziady i dybuki. Opowieść dygresyjna”, za którą otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną POLITYKIOficer Krzyża Orderu Odrodzenia Polski i Kawaler Orderu Francuskiej Legii Honorowej.

Opisy ze stron

“Mieszaniec”  –  opis:

„Słowiański szwagier mojego słowiańskiego dziadka zakończył życie z sowiecką kulą w tyle głowy w Katyniu. Żydowski szwagier mojego żydowskiego dziadka zakończył życie z sowiecką kulą w tyle głowy w Charkowie.
– Dziwi się pan, że mówię „słowiański” i „żydowski”, nie „polski” i „żydowski”? Przecież to oczywiste – oni obaj byli Polakami i zginęli jako Polacy. A ja… Ja istnieję na tym świecie dzięki temu, że Stalin napadł na Polskę. Makabryczne szyderstwo historii”.

Cóż mogą mieć wspólnego brodaci średniowieczni rabini, lotaryńscy tkacze, łódzcy fabrykanci, amerykańscy konfederaci i greccy książęta z doktorem Januszem Korczakiem, japońskim konsulem Chiune Sugiharą, syjonistycznym przywódcą Nahumem Sokołowem lub z drugim marszałkiem Rzeczypospolitej, Edwardem Rydzem-Śmigłym?

Wszyscy oni to postacie powiązane z dziejami rodzinnymi, które autor książki badał przez blisko dziesięć lat. Choć książka ta ma bardzo osobisty charakter, wyłaniający się z niej obraz pokazuje całą złożoność historii, relacji etnicznych i ekonomicznych oraz stosunków politycznych w Polsce na przestrzeni wieków.

„Dziady i dybuki”   opis:

12 października 2022 r. nakładem Wydawnictwa Agora ukazała  się książka Jarosława Kurskiego „Dziady i dybuki”. Autor przez lata rekonstruował prawdę o swojej rodzinie, celowo wypieraną i pomijaną przez innych, w tym przez jego ukochaną matkę. Efektem zdumiewającego, pełnego zawirowań śledztwa historycznego są dzieje rodu rozsianego od Ukrainy po Brazylię i od Wielkiej Brytanii po Australię, z miejscem urodzenia autora – Gdańskiem, w samym sercu.

I nagle buchnęła starannie skrywana, wstydliwa rodzinna historia. Walnęła faktem, wychłostała konkretem. Odszpuntowany dybuk skoczył na mnie, Bogu ducha winną ofiarę, jak na świeże mięso, jak do ciepłej krwi. A wlazł we mnie, a rozsiadł się we mnie, męczył pytaniami, podpowiadał tropy, pchał w czeluści internetu. Taplał w wylewającym się stamtąd antysemickim błocie, oblepiał narodowym jadem, nurzał w „spisku żydowskim przeciw Polsce”. Szeptał:
– Napisz, napisz. Jedyny jesteś, jedyny. Władzę masz. Całkowitą.
– Jaką władzę?
– Ty żyjesz!

~ fragment książki

Zobacz również:

sobota, 15 marca 2025

Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego pt. „Jesienność” w łódzkiej Palmiarni

Serdecznie zapraszamy od 15 marca do 13 kwietnia 2025 r. na Wystawę fotografii Michała Lewandowskiego „Jesienność” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego… więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (al. Piłsudskiego 61)
15.03.2025 - 13.04.2025 09:00

piątek, 21 marca 2025

„Zzieleniejesz z zazdrości” Wiosna w restauracjach Manufaktury

Wraz z nadejściem wiosny Manufaktura przechodzi prawdziwą metamorfozę. Cały rynek budzi się do życia dzięki wyjątkowym dekoracjom przygotowanym przez restauratorów oraz imponującym, wielkim kwiatom,… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
21.03.2025 - 06.04.2025 00:00

piątek, 28 marca 2025

Jarmark Wielkanocny w Manufakturze

Na rynek Manufaktury powrócił jarmark wraz ze swoją charakterystyczną maskotką, kurczakiem Manuelem. Wystawcy z regionalnymi produktami, pamiątkami i ozdobami pomogą przygotować się do świąt. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
28.03.2025 - 18.04.2025 10:00

poniedziałek, 31 marca 2025

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

31.03.2025 - 04.04.2025 00:00

Wielkanoc w Porcie Łódź Junior

Zapraszamy wszystkie dzieci na kreatywną wielkanocną zabawę w Porcie Łódź Junior! więcej

Port Łódź (ul. Pabianicka 245)
31.03.2025 - 04.04.2025 12:00

środa, 2 kwietnia 2025

Jarmark Produktów Regionalnych w Porcie Łódź

Zapraszamy na kolejną edycję Jarmarku Produktów Regionalnych, który startuje w środę, 2 kwietnia w Porcie Łódź! Przez cztery dni będziecie mieli okazję odkryć wyjątkowe smaki i aromaty prosto od… więcej

Port Łódź (ul. Pabianicka 245)
02.04.2025 - 05.04.2025 10:00

czwartek, 3 kwietnia 2025

"Mały Książę" w Teatrze Pinokio

W Teatrze Pinokio w Łodzi tytuł realizowany jest w odsłonie, jaką pierwotnie założył dla niego sam autor, czyli dla, a przede wszystkim o starszych. więcej

Teatr Pinokio w Łodzi (ul. Sienkiewicza 75/77)
03.04.2025 09:00
 -  "Bim-Bom-Boom! Pracoholiczna komedia romantyczna" - spektakl w Teatrze Powszechnym

"Bim-Bom-Boom! Pracoholiczna komedia romantyczna" - spektakl w Teatrze Powszechnym

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na spektakl Michała Walczaka "Bim-Bom-Boom! Pracoholiczna komedia romantyczna" więcej

Teatr Powszechny w Łodzi, Mała scena (ul. Legionów 21)
03.04.2025 11:00

"Mały Książę" w Teatrze Pinokio

W Teatrze Pinokio w Łodzi tytuł realizowany jest w odsłonie, jaką pierwotnie założył dla niego sam autor, czyli dla, a przede wszystkim o starszych. więcej

Teatr Pinokio w Łodzi (ul. Sienkiewicza 75/77)
03.04.2025 11:30

Spacer z kamerdynerem i ochmistrzynią w Muzeum Pałacu Herbsta

Spacer z kamerdynerem i ochmistrzynią. więcej

Muzeum Pałac Herbsta (Łódź, ul. Przędzalniana 72)
03.04.2025 17:00
Kontakt