EUGENIUSZ HANEMAN. TOPOGRAFIE WSPOMNIEŃ

autor:

11.08.2022 - 09.10.2022

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wystawę EUGENIUSZ HANEMAN. TOPOGRAFIE WSPOMNIEŃ. Wernisaż wystawy w Galerii Bałuckiej odbędzie się 11 sierpnia o godzinie 18.00.

???? Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Galeria Bałucka, Stary Rynek 2
WERNISAŻ: 11.08.2022, godz. 18.00

11.08.2022 - 09.10.2022

kuratorka: Dominika Pawełczyk

partner wystawy: Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne

EUGENIUSZ HANEMAN. TOPOGRAFIE WSPOMNIEŃ to wystawa prezentująca fragment dorobku artystycznego twórcy, a zarazem przegląd tematów i form inspirujących nestora polskiej fotografii. Autor był łącznikiem pomiędzy wybitnymi fotografami początków XX i XXI wieku. Z urodzenia warszawianin, swoją karierę zdecydował rozwijać w Łodzi filmowej. Z powodzeniem integrował środowisko Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego i Łódzkiego Oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików, do której to organizacji należał od początku jej istnienia.

Działalność Hanemana, rozpięta na przestrzeni kilku epok, zaowocowała rozmaitymi cyklami zdjęć, zróżnicowanymi treściowo i formalnie. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi pragnie przypomnieć postać autora jako twórcy dokumentu czasu, który rozwijał zmienną poetykę fotografii – od tradycji piktorialnej, estetyzacji obrazu rzeczywistości, po dokument i kadry zapowiadające przyszłe tendencje.

Wystawa opowiada o Hanemanie – artyście, skupionym na prozie i poezji spojrzenia, realizatorze czarno-białych zdjęć o walorach poznawczych i artystycznych – twórcy nostalgicznych portretów, pejzaży, fotografii kreacyjnej i wielu znanych ujęć dokumentujących Powstanie Warszawskie. Mnogość wątków uznanych przez autora za warte uwiecznienia wzajemnie się przeplata, ujawniając zależności, ale i kontrasty.

W TOPOGRAFIACH WSPOMNIEŃ przypominamy artystę, który przygodę z fotografią rozpoczął w latach 30. XX wieku. Przywołujemy obraz Osoby o bogatej historii, pełnej zapału i marzeń, w czym pomogły archiwalne materiały, własnoręcznie wykonane modele oraz inne pamiątki stanowiące świadectwo pasji, ale i upływu czasu.

Oddajemy w Państwa ręce twórczość Hanemana, która zajmuje szczególne miejsce w naszych zbiorach i kolekcji partnera wystawy – Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.


Eugeniusz Haneman urodził się 14 kwietnia 1917 roku w Warszawie, tam też ukończył Liceum Fotograficzne, będąc uczniem m.in. Mariana Dederki. Pierwszą pracę zawodową podjął w czasie okupacji jako fotograf portrecista w zakładach „Portret przy kawie” przy ul. Foksal oraz „Van Dyck” w Alejach Jerozolimskich. Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, pełnił funkcję fotoreportera z ramienia Delegatury Rządu na Kraj. Haneman wyposażony w składany, małoobrazkowy aparat Baldina, wypożyczony od Kazimierza Gregera – właściciela zakładu i sklepu fotograficznego „Foto-Greger” – dokumentował walki w Śródmieściu i na Powiślu.

Po wojnie rozpoczął pracę w Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego w Łodzi, skąd został oddelegowany do Krakowa jako operator korespondent Polskiej Kroniki Filmowej. Do Łodzi powrócił już w 1946 roku i kontynuował pracę jako twórca fotografii do filmów dokumentalnych i oświatowych. W 1947 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików (legitymacja nr 25). W latach 1949-1953 pracował jako operator w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Od 1953 do 2005 roku wykładał fotografię w łódzkiej Szkole Filmowej.

Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Został również odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezentował fotografie na wielu wystawach w kraju i za granicą. Był Honorowym Członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. W 2013 roku Galerię Fotografii ŁTF przy ul. Piotrkowskiej 102 nazwano Jego imieniem. Zmarł 15 stycznia 2014 roku w Borzęcinie Dużym pod Warszawą.


Zobacz również:

czwartek, 14 listopada 2024

 -  Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Orientarium Zoo Łódź zamieni się w krainę pełną magii, a to wszystko za sprawą wystawy „Magiczne zwierzęta”. Noc ożyje w sposób, który zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości – zarówno dzieci,… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
14.11.2024 - 02.03.2025 17:00

sobota, 11 stycznia 2025

„Oglądamy storczyki” – wystawa zdjęć Pani Beaty Urzędowicz

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 11 stycznia do 9 lutego 2025 r. na wystawę zdjęć Pani Beaty Urzędowicz pt. „Oglądamy storczyki” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku… więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (al. Piłsudskiego 61)
11.01.2025 - 09.02.2025 09:00

piątek, 31 stycznia 2025

Jemy w Łodzi PIZZA FEST 2025

Jakie słowo będzie królować w lutym? Już po raz dziewiąty, razem z Łódzkim Centrum Wydarzeń zapraszamy Was na 10 dni wielkiej pizzowej uczty. więcej

31.01.2025 - 09.02.2025 00:00

poniedziałek, 3 lutego 2025

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

03.02.2025 - 07.02.2025 00:00

wtorek, 4 lutego 2025

 -  „Wielka zagadka Misia Uszatka" w Teatrze Lalek Arlekin

„Wielka zagadka Misia Uszatka" w Teatrze Lalek Arlekin

Spektakl dla widzów od 4. roku życia. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
04.02.2025 09:00
 -  Plakat do spektaklu Brzydkie kaczątko

"Brzydkie kaczątko" w Teatrze Pinokio

Przedstawienie teatralne Brzydkie kaczątko na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena w reżyserii Bartosza Kurowskiego jest ukierunkowane na widza od 6. roku. więcej

Teatr Pinokio w Łodzi (ul. Sienkiewicza 75/77)
04.02.2025 09:00

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego pingwinka, a zapaleni łyżwiarze… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
04.02.2025 10:00
 -  „Wielka zagadka Misia Uszatka" w Teatrze Lalek Arlekin

„Wielka zagadka Misia Uszatka" w Teatrze Lalek Arlekin

Spektakl dla widzów od 4. roku życia. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
04.02.2025 11:00
 -  1, 2, 3 do Muzeum idziesz TY!

1, 2, 3 do Muzeum idziesz TY! - warsztaty dla dzieci 1+ w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Zapraszamy na warsztaty dla najmłodszych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (Warsztaty dla dzieci 1+). więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282)
04.02.2025 11:00
Kontakt